Jump to content

Komanda Afrikane e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandës së Afrikës së Shteteve të Bashkuara (AFRICOM).

Komanda Afrikane e Shteteve të Bashkuara (USAFRICOM, USAFRICOM dhe AFRICOM),[1] është 1 nga 11 komandat e unifikuara luftarake të Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara, me seli në Kelley Barracks, Shtutgart, Gjermani. Ai është përgjegjës për operacionet ushtarake të SHBA-së, duke përfshirë luftimin e konflikteve rajonale[2] dhe ruajtjen e marrëdhënieve ushtarake me 53 kombe afrikane. Zona e saj e përgjegjësisë mbulon të gjithë Afrikën, përveç Egjiptit, i cili është brenda zonës së përgjegjësisë së Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara. Buxheti operativ i selisë së SHBA-së AFRICOM ishte 276 milionë dollarë në vitin fiskal 2012.

Komandanti i AFRICOM i SHBA i raporton Sekretarit të Mbrojtjes.[3] Komandanti aktual i Komandës së SHBA-së në Afrikë deklaroi se qëllimi i komandës është të punojë së bashku me personelin ushtarak afrikan për të mbështetur operacionet e tyre ushtarake.[4] Në vende të veçanta, ambasadorët e SHBA-së vazhdojnë të jenë përfaqësuesi kryesor diplomatik për marrëdhëniet me vendet pritëse. Komandanti aktual është Michael E. Langley.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ DOD Dictionary of Military and Associated Terms. U.S. Department of Defense (DOD) - Joint Chiefs of Staff - J7. gusht 2017. fq. 372. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mueller, Karl P. (2015-07-08). Precision and Purpose: Airpower in the Libyan Civil War (në anglisht). Rand Corporation. fq. 83. ISBN 9780833087935.
  3. ^ "FACT SHEET: United States Africa Command". U.S. AFRICOM Office of Public Affairs. 15 prill 2013. Marrë më 24 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ United States Africa Command: The First Ten Years. The United States Africa Command. 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)