Njësia administrative Mollas (Kolonjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Mollas (Kolonjë))
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Mollas
Population
 • Total4,056 banorë

Komuna Mollas është një komunë në Rrethin e KolonjësShqipëri[1] me një popullsi prej 4056 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Mollas ështe krijuar më 26 korrik të vitit 1992.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Mollas shtrihet në pjesën veriore të qytetit të Ersekës, dhe kufizohet nga jugu me Komunën Qendër Ersekë, nga lindja me malin e Gramozit, dhe nga perëndimi me Komunën Çlirim.

Komuna Mollas shtrihet në pllajën e Kolonjës në një lartësi që varion nga 850 deri 1.200 m mbi nivelin e detit, kurse lartësia maksimale arrin në 1.750 m në malin e Gramozit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e Komunës Mollas është klimë mesdhetare, me një verë të thatë e dimër të ftohtë me rreshje të shumta dëbore e shira. Temperaturat mesatare variojne nga 10 - 15 °C. Në periudhën e verës temperaturat minnimale arrijnë 18-20 °C dhe ato maksimale deri në 35 °C, kurse gjatë dimrit temperaturat minimale varjojne nga -18 deri në- 20 °C dhe ajo maximale nga -3 deri në -7 °C.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e Komunës Mollas bazohet në bujqësi dhe blegtori.

Bujqesia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toka arë kap një siperfaqe prej 1.867 ha, nga të cilat tokë e mbjellë me bimë të arave 1.150 ha, pemtore 60 ha, vreshtari 10 ha dhe pjesa tjeter është inproduktive e cila shërben si kullote për blegtorinë.

Blegtoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në territorin e Komunës Mollas rriten gjedh, bagëti të imta, bletë dhe shpendë.

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna drejtohet prej Këshillit të Komunës i cili përbëhet nga 13 këshilltarë.

Arësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ka 4 shkolla të ciklit të ulët, 4 shkolla të ciklit 9-vjeçar, një shkollë të mesme dhe 4 kopshte. Numri i nxënësve gjithsej që mësojnë në këto shkolla arrin 267.

Shëndetësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi shëndetësor përbëhet nga 3 qendra shëndetësore, 9 ambulanca. Personeli shëndetësor përbëhet nga 2 mjekë dhe 17 infermiere.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]