Konflikti Arabo-Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Palët kryesore në konfliktin arabo-izraelit, Izraeli, Bregu Perëndimor, Egjipti, Jordania, Libani, Siria, Iraku.

Konflikti arabo-izraelit është një fenomen i vazhdueshëm ndërkomunal që përfshin tensione politike, konflikte ushtarake dhe mosmarrëveshje të tjera midis vendeve arabe dhe Izraelit, të cilat u përshkallëzuan gjatë shekullit të 20-të, por kryesisht ishin zbehur në fillim të shekullit të 21-të. Rrënjët e konfliktit arabo-izraelit i janë atribuar mbështetjes nga vendet anëtare të Ligës Arabe për palestinezët, një anëtar tjetër i Ligës, në konfliktin e vazhdueshëm izraelito-palestinez; kjo nga ana e saj i është atribuar rritjes së njëkohshme të sionizmit dhe nacionalizmit arab në fund të shekullit të 19-të, megjithëse të dy lëvizjet kombëtare nuk ishin përplasur deri në vitet 1920.

Një pjesë e konfliktit Palestinë-Izrael lindi nga pretendimet kontradiktore të këtyre lëvizjeve për tokën që formoi Palestinën e Detyrueshme Britanike, e cila konsiderohej nga populli hebre si atdheu i tyre stërgjyshër, ndërsa në të njëjtën kohë konsiderohej nga Pan-Arabët. lëvizje si historikisht dhe aktualisht e palestinezëve arabë, dhe në kontekstin pan-islamik, si toka myslimane. Konflikti sektar brenda territorit të Mandatit Britanik midis hebrenjve palestinezë dhe arabëve u përshkallëzua në një luftë civile palestineze në shkallë të gjerë në vitin 1947. Duke marrë anën e arabëve palestinezë, veçanërisht pas Deklaratës izraelite të Pavarësisë, vendet fqinje arabe pushtuan atë kohë ish territori i mandatit në maj 1948, duke filluar Luftën e Parë Arabo-Izraelite. Armiqësitë në shkallë të gjerë përfunduan kryesisht me marrëveshjet e armëpushimit pas Luftës së Yom Kippur të vitit 1973. Marrëveshjet e paqes u nënshkruan midis Izraelit dhe Egjiptit në vitin 1979, duke rezultuar në tërheqjen e Izraelit nga Gadishulli i Sinait dhe heqjen e sistemit të qeverisjes ushtarake në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, në favor të Administratës Civile izraelite dhe si pasojë aneksimin e njëanshëm të Lartësive të Golanit dhe Jeruzalemin Lindor.

Natyra e konfliktit është zhvendosur me kalimin e viteve nga konflikti rajonal arabo-izraelit në shkallë të gjerë në një konflikt më lokal izraelito-palestinez, i cili arriti kulmin gjatë Luftës së Libanit të vitit 1982 kur Izraeli ndërhyri në Luftën Civile Libaneze për të larguar Çlirimin Palestinez. Organizata nga Libani. Në vitin 1983, Izraeli arriti normalizimin me qeverinë libaneze të dominuar nga të krishterët, por marrëveshja u anulua vitin e ardhshëm me marrjen e Bejrutit nga milicitë myslimane dhe druze. Me rënien e Intifadës së Parë Palestineze 1987-1993, Marrëveshja e përkohshme e Oslos çoi në krijimin e Autoritetit Kombëtar Palestinez në 1994, brenda kontekstit të procesit të paqes izraelito-palestineze. Në të njëjtin vit, Izraeli dhe Jordania arritën një marrëveshje paqeje. Në vitin 2002, Liga Arabe ofroi njohjen e Izraelit nga vendet arabe si pjesë e zgjidhjes së konfliktit Palestinë-Izrael në Iniciativën Arabe të Paqes. Nisma, e cila është rikonfirmuar që atëherë, bën thirrje për normalizimin e marrëdhënieve midis Ligës Arabe dhe Izraelit, në këmbim të një tërheqjeje të plotë të Izraelit nga territoret e pushtuara (përfshirë Jerusalemin Lindor) dhe një "zgjidhje të drejtë" të problemit të refugjatëve palestinezë bazuar në Rezoluta 194 e OKB-së. Në vitet 1990 dhe në fillim të viteve 2000, një armëpushim ishte mbajtur kryesisht midis Izraelit dhe Sirisë Baathiste, si dhe me Libanin. Pavarësisht marrëveshjeve të paqes me Egjiptin dhe Jordaninë, marrëveshjet e përkohshme të paqes me Autoritetin Palestinez dhe armëpushimi në përgjithësi ekzistues, deri në mesin e viteve 2010 Liga Arabe dhe Izraeli kishin mbetur në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin për shumë çështje. Midis palëve ndërluftuese arabe në konflikt, Iraku dhe Siria janë të vetmet shtete që nuk kanë arritur asnjë marrëveshje apo traktat formal paqeje me Izraelin, megjithatë të dyja kthehen për të mbështetur Iranin.

Zhvillimet në rrjedhën e Luftës Civile Siriane riorganizuan situatën pranë kufirit verior të Izraelit, duke vënë në kundërshtim me njëra-tjetrën Republikën Arabe Siriane, Hezbollahun dhe opozitën siriane dhe duke ndërlikuar marrëdhëniet e tyre me Izraelin, me luftën në zhvillim me Iranin. Konflikti midis Izraelit dhe Gazës së sunduar nga Hamasi, i atribuohet gjithashtu konfliktit ndërmjetësues Iran-Izrael në rajon. Deri në vitin 2017, Izraeli dhe disa shtete arabe sunite të udhëhequra nga Arabia Saudite formuan një koalicion gjysmë zyrtar për t'u përballur me Iranin. Kjo lëvizje dhe normalizimi i Izraelit me shtetet e Gjirit u shënua nga disa si zbehje e konfliktit arabo-izraelit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]