Konflikti arabo-izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arab–Israeli conflict
Arab-Israeli Conflict Key Players.svg
Partitë kyçe në konfliktin arabo-izraelit
Data15 maj 1948 - pranishëm
Vendodhja
Rezultati

Niveli i ulët - në vazhdim::

Ndryshimet
territoriale
 • Themelimi i Izraelit dhe Protektoratit Gjithë Palestinez (1948); Aneksimi jordanez i Bregut Perëndimor;
 • Shpërbërja e gjithë pushtetit të Palestinës dhe pushtimit egjiptian të Rripit të Gazës
 • Okupimi izraelit (1967-82) i Gadishullit të Sinait, Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës, Golan Heights
 • Paqja izraelito-egjiptiane dhe formimi i administratës civile izraelite (1982)
 • Marrëveshjet e Oslos dhe formimi i Autoritetit Kombëtar Palestinez në zonat A, B të Bregut Perëndimor dhe Gaza në vitin 1994.
 • Traktati i paqes Izrael-Jordani (1994)
 • Palët pjesëmarrëse
 •  Izraeli
 • Vullnetarët Mahal (1947–49)
 •  Mbretëria e Bashkuar (Vetëm 1956)
 • Flag of France.svg Franca (Vetëm 1956)
 • Partia Kataeb (1978–82)
 • Shteti i Libanit të Lirë (1978–84)
 • Logo of Kataeb Party.svg Ushtria e Libanit Jugor (1984–2000)
 • Mbeshtetur nga:

   Shtetet e Bashkuara (1973–)

  Flamuri Protektorati Gjithë Palestinez (1948–59)

  Flamuri Liga Arabe

  Flamuri Rripi i Gazës (2006–) Mbeshtetur nga:
  Flamuri Bashkimi Sovjetik (1967–91)[1]

  Flamuri Irani (2006–2012)
  Komandantët dhe udhëheqësit
  Viktimat dhe humbjet

  ≈22,570 ushtarak të vdekur[2]

  ≈1,723 civil të vdekur[3] ≈1,050 militant SLA të vdekur[4]
  91,105 në total Arab të vdekur[5]
  Te dyja anet:
  74,000 ushtarak të vdekur
  18,000 civil të vdekur
  (1945–1995)

  Konflikti arabo-izraelit (arabisht: الصراع العربي الإسرائيلي, përkthyer Al-Sira'a Al'Arabi Al-Israeli; hebraisht: הסכסוך הישראלי-ערבי, përkthyer Ha'Sikhsukh Ha'Yisraeli-Aravi) është tension politik, konfliktet ushtarake dhe mosmarrëveshjet mes një numri të vendeve arabe dhe Izraelit. Rrënjët e konfliktit të vazhdueshëm arabo-izraelit i atribuohen rritjes së cionizmit dhe nacionalizmit arab kah fundi i shekullit të 19-të. Një pjesë e mosmarrëveshjes del nga pretendimet kontradiktore në tokë. Territori i konsideruar nga populli hebre si atdheu i tyre paraardhës në të njëjtën kohë është konsideruar nga lëvizja pan-arabe si historikisht dhe aktualisht i përkasin palestinezëve[6] dhe në kontekstin panislamik, si toka myslymane.

  Përkundër marrëveshjeve të paqes me Egjiptin dhe Jordanin, marrëveshjet e përkohshme të paqes me Palestinën dhe armëpushimi përgjithësisht ekzistues, bota arabe dhe Izraeli mbeten në kundërshtim me njëra-tjetrën për shumë çështje.

  Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Aspektet fetare të konfliktit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Konflikti sektar midis hebrenjve palestinezë dhe arabëve u shfaq në fillim të shekullit të 20-të, duke u bërë një luftë civile në shkallë të gjerë në vitin 1947 dhe duke u shndërruar në Luftën e Parë Arabo-Izraelite në maj 1948 pas Deklaratës së Pavarësisë së Izraelit. Armiqësitë në shkallë të gjerë përfunduan me marrëveshjet e armëpushimit pas Luftës Jom Kippur të vitit 1973. Marrëveshjet e paqes u nënshkruan në mes të Izraelit dhe Egjiptit në 1979, duke rezultuar në tërheqjen izraelite nga Gadishulli i Sinait dhe heqja e sistemit të qeverisjes ushtarake në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, në favor të Administratës Civile të Izraelit dhe aneksimit unilateral të lartësive të Golanit dhe Jeruzalemin Lindor.

  Lëvizjet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Natyra e konfliktit është zhvendosur gjatë viteve nga konflikti i madh arab dhe izraelit në një konflikt më të madh izraelito-palestinez, i cili arriti kulmin gjatë Luftës së Libanit të vitit 1982. Marrëveshjet e përkohshme të Oslos çuan në krijimin e Autoritetit Kombëtar Palestinez në vitin 1994, në kuadër të procesit të paqes izraelito-palestinez. Po atë vit, Izraeli dhe Jordania arritën një marrëveshje paqeje. Arma e zjarrit është ruajtur kryesisht mes Izraelit dhe Siria Baathist, si dhe me Libanin që nga viti 2006. Megjithatë, zhvillimet në Luftën Civile Siriane riorganizuan situatën pranë kufirit verior të Izraelit, duke e vendosur Republikën Arabe Siriane, Hezbollahun dhe Opozitën siriane në kundërshtim me njëri-tjetrin dhe duke ndërlikuar marrëdhëniet e tyre me Izraelin.

  Konflikti sektar në Palestinë të Detyrueshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Vitet e para të mandatit dhe lufta franko-siriane
  Ngjarjet 1929
  Vitet 1930 dhe 1940

  Lufta Civile në Palestinë të Detyrueshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Konflikti në mes të Izraelit dhe Hamasit të udhëhequr nga Gaza, që rezultoi në armëpushimin e vitit 2014, zakonisht konsiderohet gjithashtu si pjesë e konfliktit izraelito-palestinez dhe për këtë arsye konflikti arabo-izraelit. Faza e saj 2006-2012, megjithatë, i atribuohet gjithashtu konfliktit të prokurorëve Iran-Izrael në rajon (Qeveria e Sirisë dhe Hezbollahut po mbështeten nga Irani). Që nga viti 2012, Irani (kryesisht Shia) ka ndërprerë lidhjet me lëvizjen sunite të Hamasit për shkak të Luftës Civile Siriane.

  Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pollack, Kenneth, M., Arabët në Luftë: Efektiviteti Ushtarak, Universiteti i Nebraskës Press, (2002), f. 93-94, 96.
  2. ^ Memorial Day / 24,293 fallen soldiers, terror victims since Israel was born. Haaretz. Marrë 28 korrik 2014.
  3. ^ Memorial Day / 24,293 fallen soldiers, terror victims since Israel was born. Haaretz Marrë 28 korrik 2014.
  4. ^ Hamzeh, Ahmad Nizar (1 janar 2004). "In The Path Of Hizbullah". Syracuse University Press – nëpërmjet Google Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Total Casualties, Arab-Israeli Conflict. Jewish Virtual Library.
  6. ^ "Karta Kombëtare Palestineze - Neni 6". Mfa.gov.il. Marrë 19 janar 2013.