Konstanci III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konstanci III ishte për një kohë të shkurtër perandor romak i Perëndimit në vitin 421. Ai fitoi pozicionin e tij si Perandor për shkak të aftësisë së tij si gjeneral nën Honorius, duke arritur gradën e magjistër militum deri në vitin 411. Po atë vit, ai shtypi revoltën e Konstandinit III, një gjeneral romak që e kishte shpallur veten perandor. Konstanci më pas vazhdoi të drejtonte fushata kundër grupeve të ndryshme barbare në Hispani dhe Gali, duke rikuperuar shumë nga të dyja për Perandorinë Romake Perëndimore. Konstanci u martua me motrën e Honorius Galla Placidia në 417, një shenjë e statusit të tij ashendent, dhe u shpall bashkë-perandor nga Honorius më 8 shkurt 421. Ai mbretëroi për shtatë muaj para se të vdiste më 2 shtator 421.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konstanci lindi në Naissus, Moesia ( Serbia e sotme Nishi ) me origjinë ilire . [1] [2] [3] [4] [5] Konstanci shërbeu si gjeneral nën Honorius, duke u ngritur në gradën Magister militum (Mjeshtër i Ushtarëve) deri në vitin 411. [5]

Në 411 Konstanci u dërgua nga Honorius për të shuar revoltën e Kostandinit III, i cili e kishte shpallur veten perandor në Britani në vitin 407. [6] Më pas Konstanci udhëhoqi ushtarët e tij në Arles, kryeqyteti dhe rezidenca e Kostandinit. Me të mbërritur, ai mundi ushtrinë e Gerontius, një gjeneral që po rebelohej kundër Kostandinit, përpara se të rrethonte qytetin. [6]

Kostandini refuzoi të dorëzohej, duke shpresuar të zgjasë deri në kthimin e gjeneralit të tij Edobichus, i cili po ngrinte trupa në Galinë veriore. [7] Edobichus u kthye në Arles, megjithatë ai u mund me shpejtësi nga Konstanci. [7] Kostandini shpejt më pas humbi pjesën më të madhe të pjesës së mbetur të forcave të tij, pasi ushtria e tij që ruante Rhein zgjodhi të mbështeste uzurpatorin Jovinus në vend të kësaj, duke e detyruar Kostandinin të dorëzohej. Pavarësisht nga garancitë e Konstantit se Konstandini do të ishte në gjendje të tërhiqej në mënyrë të sigurtë në një zyrë klerikale, Konstanci e burgosi dhe më tej i preu kokën gjatë kthimit të tij në Ravenna, në gusht ose shtator 411. [6] Rivalët e mbetur të Honorius u mposhtën shpejt., me Gerontin që kreu vetëvrasje në Hispani [6] dhe Jovinus u mund nga Athaulf, mbreti i Visigotëve . [7] Pavarësisht nga kjo, Honorius nuk ishte në gjendje të rimarrë kontrollin e Britanisë, dhe as ndonjë romak pas tij. [8]

Konstanci nisi një fushatë kundër vizigotëve në Hispaninë veriore në vitin 416, duke i bllokuar ata në mënyrë që t'i vriste uria dhe të detyronte nënshtrimin e tyre. Menjëherë pas kësaj, mbreti vizigot, Wallia, u dorëzua në Romë, duke rënë dakord të kthente Galla Placidia (motra e Honorius, e cila ishte kapur nga Alariku rr. 412 dhe ishte detyruar të martohej me Athaulfin, i cili në këtë kohë ishte i vdekur). dhe për të bërë luftë kundër vandalëve dhe barbarëve të tjerë me të cilët romakët ishin ende në konflikt, në këmbim të furnizimeve ushqimore. [9] Më pas Konstanci vazhdoi fushatën kundër grupeve të ndryshme fisnore, duke rifituar kontrollin e pjesës më të madhe të Hispanisë dhe Galisë deri në vitin 420. [10]

Gjatë kësaj periudhe kohore, gjeneralët luajtën një rol kritik në sigurimin e vazhdimit të mbretërimit të Perandorëve Romakë, veçanërisht Perandorëve Romakë Perëndimorë. [9] Pozicioni i Constancius si magjister militum dhe aftësia e tij si komandant e lejuan atë të fitonte ndikim të madh mbi Perandorinë Romake Perëndimore, të krahasueshme me Stilichon e mëparshme. [5] Për këtë arsye, Honorius i dha shumë nderime Konstancit, [9] si e emëroi atë konsull tri herë: në 414, përkrah Konstansit ; në 417, krahas Honorit; [4] [11] dhe në 420, së bashku me Theodosius II . [4] [11] Për të siguruar më tej besnikërinë e Konstancit, Honorius organizoi fejesën e motrës së tij, Galla Placidia, me Konstantin në vitin 417. [4] Më vonë, më 8 shkurt 421, Honorius e bëri Konstantin bashkë-Perandor Perëndimor nën vete. . Konstanci mbretëroi si bashkë-perandor vetëm shtatë muaj para se të vdiste më 2 shtator 421, në Ravena. [4] [11] Honorius sundoi i vetëm deri në vdekjen e tij në 423, ku Valentinian III, djali i Konstancit, mori fronin, me Galla Placidia që shërbente si regjent . [12]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adkins, Lesley; Adkins, Roy A. (2014). Handbook to Life in Ancient Rome. Facts On File. ISBN 9780816074822. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Birley, Anthony (1980). The People of Roman Britain. University of California Press. ISBN 9780520041196. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bury, J. B. (1889). A History of the Later Roman Empire, from Arcadius to Irene (395 A. D. to 800 A. D.). Macmillan and co. OCLC 933179049. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy. Cambridge University Press. ISBN 9781139576604. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Grant, Michael (2015). From Rome to Byzantium: The Fifth Century AD. Routledge. ISBN 9781135166724. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jones, A. H. M. (1992). The Prosopography of the Later Roman Empire: Volume 2, AD 395-527. Cambridge University Press. ISBN 9780521201599. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Lee, A. D. (2013). From Rome to Byzantium AD 363 to 565. Edinburgh University Press. ISBN 9780748668359. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ring, Trudy; Watson, Noelle; Schellinger, Paul (2013). Southern Europe: International Dictionary of Historic Places. Taylor and Francis. ISBN 9781134259656. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sivan, Hagith (2011). Galla Placidia: The Last Roman Empress. Oxford University Press. ISBN 9780195379129. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cyril Dean Darlington (1971). The Evolution of Man and Society. Simon and Schuster. fq. 318. ISBN 9780671210649. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Christof Schuler; Rudolf Haensch; Simone Killen (2021). 2021. Walter de Gruyter GmbH & Co KG. fq. 272. ISBN 9783110742770. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Brian Croke; Ammien Marcellin (2001). Count Marcellinus and His Chronicle. Oxford University Press. fq. 75. ISBN 978-0-19-815001-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d e Grant 2015.
 5. ^ a b c Adkins & Adkins 2014.
 6. ^ a b c d Jones 1992.
 7. ^ a b c Bury 1889.
 8. ^ Birley 1980.
 9. ^ a b c Lee 2013.
 10. ^ Sivan 2011.
 11. ^ a b c Cooley 2012.
 12. ^ Ring, Watson & Schellinger 2013.