Korinti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteti i Korinthit dhe Gjiri i Korinthit

Korinthi është pasardhësi i një qyteti antik dhe është një ish-komunë në Korinthi, Peloponez, e cila ndodhet në Greqinë jug-qendrore. Që nga reforma e qeverisjes vendore të vitit 2011, ajo është pjesë e bashkisë së Korinthit, selia e së cilës është dhe njësi bashkiake. [1] Është kryeqyteti i Korinthisë.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korinthi u themelua si Nea Korinthos (Νέα Κόρινθος), ose Korinthi i Ri, në vitin 1858 pas një tërmeti që shkatërroi vendbanimin ekzistues të Korinthit, i cili ishte zhvilluar brenda dhe rreth vendit të Korintit të lashtë .

Korinthi e ka marrë emrin nga Korinthi i lashtë, një qytet-shtet i lashtësisë. Vendi ishte i pushtuar para vitit 3000 para Krishtit. Referencat historike fillojnë me fillimin e shekullit VIII para Krishtit, kur Korinthi filloi të zhvillohej si qendër tregtare. Midis shekujve VIII dhe VII, familja Bacchiad sundoi Korinthin. Cypselus përmbysën familjen Bakiad, dhe në mes të viteve 657 dhe 550 pes, ai dhe djali i tij Periander u vendosën si tiranë të Korinthit.

Rreth vitit 550 para Krishtit, një qeveri oligarkike mori pushtetin. Kjo qeveri u bashkua me Spartën brenda Lidhjes së Peloponezit, dhe Korinthi mori pjesë në Luftërat Persiane dhe Luftën Peloponeziane si aleate e Spartës. Pas fitores së Spartës në luftën e Peloponezit, të dy aleatët ranë në konflikt me njëri-tjetrin dhe Korinthi ndoqi një politikë të pavarur në luftërat e ndryshme të fillimit të shekullit të IV para Krishtit. Pas pushtimit maqedonas të Greqisë, Akrokorinti ishte selia e një garnizoni maqedonas deri në vitin 243 para Krishtit, kur qyteti u çlirua dhe u bashkua me Lidhjen Akeane . Gati një shekull më vonë, në vitin 146 para Krishtit, Korinthi u pushtua dhe u shkatërrua plotësisht nga ushtria romake.

Si një koloni romake e rindërtuar rishtazi në vitin 44 pes, Korinthi lulëzoi dhe u bë kryeqyteti administrativ i provincës romake të Achaea . [2]

Në vitin 1858, qyteti i vjetër, i njohur tani si Korinthi i Lashtë (Αρχαία Κόρινθος, Archaia Korinthos ), i vendosur 3 kilometra (2 milje) në jugperëndim të qytetit modern, u shkatërrua plotësisht nga një tërmet me magnitudë 6.5 ballë. Korinthi i Ri (Nea Korinthos) u ndërtua më pas në veri-lindje të tij, në bregun e Gjirit të Korinthit. Në vitin 1928, një tërmet me magnitudë 6.3 shkatërroi qytetin e ri, i cili më pas u rindërtua në të njëjtin vend. [3] Në vitin 1933, pati një zjarr të madh dhe qyteti i ri u rindërtua përsëri.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199128.071—    
200130.434+8.4%
201130,176−99.9%

Korinthi është një qendër kryesore rrugore. Autostrada A7 për Tripolin dhe Kalamata, (dhe Sparta nëpërmjet rrugës A71 ), degëzohet nga autostrada A8 / European E94 nga Athina në Korinth. Korinti është pika kryesore hyrëse në gadishullin e Peloponezit, zona më jugore e Greqisë kontinentale.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ΦΕΚ B 1292/2010, Kallikratis reform municipalities" (në greqisht). Government Gazette (Greece).
  2. ^ "Corinth | Greece | Britannica". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tsapanos, Theodoros M.; etj. (mars 2011). "Deterministic seismic hazard analysis for the city of Corinth, central Greece" (PDF). Journal of the Balkan Geophysical Society. 14 (1): 1–14. Marrë më 21 korrik 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)