Koxhobashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Koxhobashi,[1] koxhabash (sh. koxhobashllarë)[2] ose çelnik janë quajtur të krishterët me rëndësi në zotërimet ballkanike të Perandorisë Osmane. Sipas Eqrem bej Vlorës ishte zëdhënësi i një bashkësie ortodokse dhe me një zgjerim kuptimi më vonë, me këtë cilësim kuptohej edhe kryetari i një grupi shtegtar kucovllah.[1] Në Veri, ai që kryesonte pleqësinë e një katundi ose lagjeje në qytet për pjesën katolike; kryeplaku, kreu, qefalija i katundit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Vlora, Eqrem bej (2003). Kujtime 1885-1925. Përkthyer nga Afrim Koçi. Tiranë: IDK. fq. 565. ISBN 99927-780-6-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Dizdari, Tahir (2005). "Koxhabábash-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 557–558. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)