Krenar Alimehmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Krenar Alimehmeti
Të dhënat personale
Emri i plotëKrenar Alimehmeti
Data e lindjes (1966-08-17) 17 Gusht 1966 (53 vjeç)
Vendi i lindjesShqipëri
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1986–2003KF Tirana?(?)
Ekipi kombëtar
1988Shqipëria [1]1(0)
Ekipet e menaxhuara
2007–2008KF Elbasani [2]
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Krenar Alimehmeti (lindur më 17 gusht 1966) është një ish futbollist shqiptarë dhe një trajner. Shumë tifozë e njohin atë si Krenar Zhubi. Si lojtarë, gjatë gjithë karrierës së tij ka përfaqsuar Tiranën që më parë njihej si 17 nëntori Tirana. Ai u emërua si trajner i Elbasanit përpara fillimit të sezonit 2007–08, dhe e la klubin pas vetëm një sezon në drejtim. Ai gjithashtu ka përfaqsuar kombëtaren shqiptare në ndeshjen e vitit 1988 kundër Polonisë e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 1990. Ai e nisi ndeshjen si startues dhe luajti 90 minuta por kurrë nuk u paraqit më për Shqipërinë.[3] Në mars 2013, Alimehmeti u vendos i administratori i Tiranës.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndeshja me kombëtaren". Football Data Base. Marrë më 25 gusht 2014.
  2. ^ "Trajner i Elbasanit". Football Data Base. Marrë më 25 gusht 2014.
  3. ^ "Karriera ndërkombëtare". Football Data Base. Marrë më 25 gusht 2014.
  4. ^ "Krenar Alimehmeti, administratori i ri i Tiranës". Top Channel. Marrë më 25 gusht 2014.