Kreonioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kreonion ishte një qytet i lashtë në rajonin jugor ilirDasaretisë, i përmendur nga Polibi në shekullin II para Krishtit në tregimet e Luftërave Ilire dhe Luftërave Maqedonase . [1] [2] [3] Vendndodhja e qytetit antik ende nuk dihet. [2] Ndoshta ndodhej pranë liqenit të Lychnidus (Ohër). [4]

Së bashku me Antipatrean, Chrysondyon dhe Gertous, Kreonioni ishte një nga qytetet Dasaretane rreth të cilit luftuan dinastitë ilir Skerdilaidas dhe mbreti maqedonas Filipi V në vitin 217 para Krishtit. Kreonioni ishte një vendbanim me përmasa të papërcaktuara. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cabanes, Pierre (1988). Les illyriens de Bardulis à Genthios (IVe–IIe siècles avant J.-C.) [The Illyrians from Bardylis to Gentius (4th – 2nd century BC)] (në frëngjisht). Paris: SEDES. ISBN 2718138416.
  • Hammond, Nicholas Geoffrey Lemprière (1967). Epirus: The Geography, the Ancient Remains, the History and the Topography of Epirus and Adjacent Areas. Oxford: The Clarendon Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mesihović, Salmedin; Šačić, Amra (2015). Historija Ilira [History of Illyrians] (në boshnjakisht). Sarajevo: Univerzitet u Sarajevu [University of Sarajevo]. ISBN 978-9958-600-65-4.
  • Morton, Jacob Nathan (2017). "Shifting Landscapes, Policies, And Morals: A Topographically Driven Analysis Of The Roman Wars In Greece From 200 Bc To 168 Bc". Publicly Accessible Penn Dissertations. University of Pennsylvania. 2484. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mesihović & Šačić 2015, p. 47
  2. ^ a b Cabanes 1988, p. 64
  3. ^ a b Morton, Jacob Nathan (2017). "Shifting Landscapes, Policies, And Morals: A Topographically Driven Analysis Of The Roman Wars In Greece From 200 Bc To 168 Bc". Publicly Accessible Penn Dissertations. University of Pennsylvania. 2484. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hammond 1967, p. 607