Kris Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Christopher Emmanuel Paul (lindur më 6 maj 1985). Ai është një basketbollist profesionist amerikan që luan për Phoenix Suns të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA). Paul konsiderohet gjerësisht si një nga rojet më të mëdha të të gjitha kohërave. [1] [2] [3] [4] Ai ka udhëhequr NBA-në në asistime pesë herë dhe ka vjedhur një rekord gjashtë herë. Ai është përzgjedhur gjithashtu në dymbëdhjetë ekipe NBA All-Star, njëmbëdhjetë ekipe All-NBA dhe nëntë ekipe NBA All-Defensive . Në vitin 2021, ai u zgjodh në ekipin e 75-vjetorit të NBA. Ndër atletët më të paguar në botë, ai mban marrëveshje miratimi me kompani të tilla si Jordan Brand dhe State Farm .

Paul ishte një McDonald's All-Amerikan në shkollë të mesme dhe ndoqi Universitetin Wake Forest për dy vjet basketboll kolegji. Ai u zgjodh si zgjedhja e katërt e përgjithshme në draftin e NBA 2005 nga New Orleans Hornets, ku u zhvillua në një nga lojtarët më të mirë të ligës, duke përfunduar i dyti në votimin e çmimit të lojtarit më të vlefshëm të NBA në 2008. Gjatë sezonit jashtë sezonit 2011, Hornets organizuan një marrëveshje për të dërguar Paul në Los Angeles Lakers. Ai u transferua në Los Angeles Clippers më vonë atë vit. Të udhëhequr nga loja e Paulit, Clippers zhvilluan një reputacion për sulmin e tyre të shpejtë dhe goditjet spektakolare në rrugicë, duke i fituar pseudonimin "Lob City".Ai luajti edhe një sezon në Houston përpara se të këmbehej te Oklahoma City Thunder si pjesë e një pakete për Russell Westbrook në 2019. Me Thunder në kërkim të rindërtimit, ai u transferua në Phoenix Suns në vitin 2020, ku arriti në finalet e NBA për herë të parë në karrierën e tij në vitin 2021 duke humbur ndaj Milwaukee Bucks . Sezonin e ardhshëm, ai ndihmoi skuadrën të fitonte një ekskluzivitet rekord prej 64 ndeshjesh.

  1. ^ "All-Time #NBArank: Magic Johnson tops list of greatest point guards". ESPN. 12 janar 2016. Marrë më 22 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bailey, Andy (11 shtator 2019). "NBA All-Time Player Rankings: Top 10 Point Guards". Bleacher Report. Marrë më 2019-09-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "20 greatest point guards ever: The HoopsHype list". hoopshype.com. 3 nëntor 2021. Marrë më 22 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Viray, Joe (23 tetor 2021). "Chris Paul solidifies 'Point God' claim – but he's not done just yet". Rappler.com. Marrë më 22 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)