Jump to content

Kryengritja në Kaukazin e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SpecnaziMahaçkala, Dagestan

Kryengritja në Kaukazin e Veriut (rusisht: Borʹba s terrorizmom na Severnom Kavkaze) ishte një konflikt i armatosur i nivelit të ulët midis Rusisë dhe militantëve të lidhur me Emiratin e Kaukazit dhe, nga qershori 2015, me Shtetin Islamik, në Kaukazin e Veriut.

Ai pasoi përfundimin zyrtar të Luftës së Dytë çeçene një dekade më 16 prill 2009. Ajo tërhoqi vullnetarë nga rajoni MENA, Evropa Perëndimore dhe Azia Qendrore. Legjislacioni rus e konsideron Luftën e Dytë çeçene dhe kryengritjen e përshkruar në këtë artikull si të njëjtat "operacione kundër-terroriste në territorin e rajonit të Kaukazit të Veriut".

Kryengritja u bë relativisht e fjetur në vitet e saj të mëvonshme. Gjatë kulmit të saj, dhuna u përqendrua kryesisht në republikat e Kaukazit të Veriut të Çeçenisë, Dagestanit, Ingushetisë dhe Kabardino-Ballkaria. Incidente të herëpashershme ndodhën në rajonet përreth, si Osetia e Veriut-Alania, Karaçaj-Çerkezia, Krai i Stavropolit dhe Rajoni i Volgogradit.

Ndërsa kryengritja u shpall zyrtarisht e përfunduar më 19 dhjetor 2017, kur drejtori i FSB-së Alexander Bortnikov njoftoi eliminimin përfundimtar të nëntokës kryengritëse në Kaukazin e Veriut, operacionet kundër terrorizmit në Kaukazin e Veriut nuk kanë përfunduar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]