Kufe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kufe
الْكُوفَة‎
Qytet
noform
Pamje nga Kufe
Vendndodhja
Kufe is located in Iraku
Kufe
Kufe

Koordinatat: 32°01′48″V 44°24′00″L / 32.03000°V 44.40000°L / 32.03000; 44.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Iraku
Guvernorati Nexhef
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 129 km2
Lartësia 22 m (m.n.d.)
Popullsia 230,000 banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 54003
Prefiksi (+964) 33
Koordinatat 32° 01′ 48″ Veri

44° 24′ 00″ Lindje

Kufe (Arabisht: الْكُوفَة‎ al-Kūfah) është një qytet në Irak, rreth 172 kilometra në jug të Bagdadit, dhe 10 kilometra në verilindje të Nexhefit. Ndodhet në brigjet e lumit Eufrat. Popullsia e vlerësuar në vitin 2003 ishte 110,000. Aktualisht, Kufe dhe Nexhef janë bashkuar në një zonë të vetme urbane që është më së shpeshti e njohur për botën e jashtme si 'Nexhef'.

Së bashku me Samarra, Qerbelaja, Kadhimija dhe Nexhefi, Kufe është një nga pesë qytetet e Irakut që kanë një rëndësi të madhe për myslimanët shiitë. Qyteti ishte kryeqyteti i fundit gjatë hilafetit të Ali ibn Ebi Talib, dhe u themelua gjatë vitit 639 (17 hixhri) nga kalifi i dytë, Omer ibn el-Hatabi.[1] Është gjithashtu e lidhur që muslimanët pas pushtimit të el-Madain po kërkonin një vend të përshtatshëm për banim. Po kështu të tjerët, Selmani dhe Huthejfe bin el-Jemen ishin gjithashtu në kërkim. Pasi zgjodhën tokën, ata ofruan lutje atje, duke shënuar kështu ditën e themelimit të Kufës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tareekh Tabari (Urdu translation). Nafees Academy, Karachi, Pakistan. 2004. fq. 52–53 (Vol.III Part-1 Events of 17 AH). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)