Kulla e Sahatit, Kavajë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Sahatit në Kavajë
Kavajë, Albania – Mosque 2017 05.jpg
Kulla pranë Xhaminë e Kapllan Pashës
Vendndodhja Kavajë, Tirana, Shqipëri
Koordinatat 41°11′02″V 19°33′42″L / 41.18398°V 19.56164°L / 41.18398; 19.56164Koordinatat: 41°11′02″V 19°33′42″L / 41.18398°V 19.56164°L / 41.18398; 19.56164
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 16.10.1948
Nr. i referencës KJ013
Kulla e Sahatit, Kavajë is located in Shqipëria
Kulla e Sahatit, Kavajë
Kulla e Sahatit, Kavajë në hartë

Kulla e Sahatit është një monument i trashëgimisë kulturore në Kavajë, në qarkun e Tiranës, Shqipëri. Ky monument është i miratuar më 16 tetor 1948.[1]

Kulla u ndërtuar në Perandorinë Osmane në vitin 1817 nga shqiptari Ibrahim bej Alltuni.[2] Kulla është në qendër të qytetit në krahë të Xhamisë së Kapllan Pashës (Xhamia e Kubielies).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE dhe LISTA E ZONAVE TË MBROJTURA TË TRASHËGIMISË KULTURORE: DREJTORIA RAJONALE E KULTURËS KOMBËTARE DURRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017.
  2. ^ "Mbishkrimet turko-arabe dëshmi kulture dhe mesazhe të një bote shpirtërore". Marrë më 2017-12-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)