Jump to content

Kulluesja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulluese laboratorike metalike
Një ami shakushi, një lugë ose lugë japoneze që mund të përdoret për të hequr pikat e vogla të brumit gjatë skuqjes së tempurës

Kulluesja është një mjet i përbërë nga rrjeta që përdoret për filtrimin ose ndarjen e elementeve të kërkuar nga materiali i padëshiruar ose për të kontrolluar shpërndarjen e madhësisë së grimcave të një kampioni, duke përdorur një ekran të tillë si një rrjetë e endur ose rrjetë ose material fletësh të shpuar . [1] Fjala shosh rrjedh nga rrjetë .

Në gatim, një kulluese përdoret për të ndarë dhe copëtuar grumbujt në përbërës të thatë si mielli, si dhe për të ajrosur dhe kombinuar ato. Një kullesë ndërkohë, është një formë rrjete që përdoret për të ndarë lëndët e ngurta të pezulluara nga një lëng me anë të filtrimit .

Kulluese industriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa kulluese industriale të disponueshme janë rrjeta për shporta simplex, sitë shportash të dyfishta, kullues T dhe kullues Y. Sita të thjeshta të koshave përdoren për të mbrojtur pajisjet e vlefshme ose të ndjeshme në sistemet që synohen të mbyllen përkohësisht. Disa kulluese të përdorura zakonisht janë rrjetat e gojës me zile, kulluesit e valvulave të këmbëve, [2] sitët e shportës. Shumica e industrive përpunuese (kryesisht industritë farmaceutike, veshjet dhe ushqimet e lëngëta) do të zgjedhin një sitë vetëpastruese në vend të një sitë koshi ose një kulluese të thjeshtë për shkak të kufizimeve të sistemeve të thjeshta të filtrimit. Sillesat ose filtrat vetëpastrues janë më efikasë dhe ofrojnë një zgjidhje automatike të filtrimit. [3]

Kullimi tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kullimi është një teknikë e thjeshtë për ndarjen e grimcave të madhësive të ndryshme. Një rrjetë e tillë që përdoret për shoshitjen e miellit ka vrima shumë të vogla. Grimcat e trasha ndahen ose ndahen duke bluar njëra-tjetrën dhe hapjet e ekranit. Në varësi të llojeve të grimcave që do të ndahen, përdoren sita me lloje të ndryshme vrimash. Kullueset përdoren gjithashtu për të ndarë gurët nga rëra. Sitja luan një rol të rëndësishëm në industritë ushqimore ku sitat (shpesh vibruese) përdoren për të parandaluar ndotjen e produktit nga trupat e huaj. Dizajni i sitës industriale ka rëndësi parësore këtu. [4]

Kullimi ose filtrimi i triazhit i referohet grupimit të njerëzve sipas ashpërsisë së dëmtimit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ruhlman, Michael; Bourdain, Anthony (2007). The Elements of Cooking: Translating the Chef's Craft for Every Kitchen. Simon and Schuster. fq. 216. ISBN 978-1-4391-7252-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Industrial Strainers - Liquid Basket Strainer - Eaton Strainers". industrialstrainer.com. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2018. Marrë më 23 maj 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Finex, Russell. "Replacing Bag Filters with Self Cleaning Filters - Russell Finex". www.russellfinex.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Powder Checking - Vibrating sieve - Vibrating sifters - PowderProcess.net". www.powderprocess.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)