Jump to content

Enë kuzhine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enë të ndryshme kuzhine në një rrip me grep kuzhine. Nga e majta:
– Blender pastiçerie dhe pure patate
– Spatula dhe pirun (i fshehur) i shërbimit
– Thikë për skarë dhe kuzhinier (thikë e vogël)
– Rrihni dhe lugën me të çara
– Kupë spageti
– Komplet sitë dhe lugë matëse
Furçë shishe dhe lugë

Enë kuzhine ose enë gatimi janë veglat, mjetet, pajisjet dhe enët e pjekjes që përdoren në përgatitjen e ushqimit ose në servirjen e ushqimit. Enët e kuzhinës mund të përdoren gjithashtu për të mbajtur ose ruajtur ushqimin para ose pas përgatitjes. [1] [2]

Enët e kuzhinës përfshijnë një gamë të gjerë mjetesh. Disa nga artikujt më të zakonshëm të enëve të kuzhinës janë:

  1. ^ "Kitchenware - definition of kitchenware by The Free Dictionary". Thefreedictionary.com. Arkivuar nga origjinali më 2004-06-01. Marrë më 2017-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Essential Kitchen Tools Checklist". Real Simple. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-24. Marrë më 2017-03-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)