Tëholluesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mielli, tepsia dhe tëholluesi

Tëholluesi i njohur edhe si Petësi është një mjet i kuzhinës, një shkop druri i hollë e i lëmuar, i gjatë rreth një metër, me të cilin shtrihet e hollohet brumi për ta bërë petë. Tëholluesi përdoret për përgatitjen e ushqimit, më konkretisht përdoret për të formësuar dhe rrafshuar brumin dhe për ta bërë petë të holla. Tëholluesit ndahen në shumë stile dhe lloje por më kryesore janë dy stile të tëholluesëve:

  • Tëholluesit e trashë me rul, dhe
  • Tëholluesat e hollë në formë shkopi (okllai).

Llojet e tëhollusëve përbëhen nga një cilindër i cili zakonisht është pak më trashë në mes dhe me doreza të vogla dhe më të holla në secilin skaj; Tëholluesët e hollë apo kunjat e rrotullimit të tipit shufër janë zakonisht shkopa të hollë me kon. Rrotullat e stileve dhe materialeve të ndryshme ofrojnë përparësi të ndryshme, pasi ato përdoren për detyra të ndryshme për gatim dhe pjekurina në kuzhinë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Tëholluesi.
  • Green, Anna. "Personalize Your Pastries With Embossed Rolling Pins". Mental Floss (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 13 shtator 2016.
  • Nandita Godbole, 2016, Roti: Easy Indian Breads & Sides
  • Chitra Agrawal, 2017, Vibrant India: Fresh Vegetarian Recipes from Bangalore to Brooklyn