Jump to content

Pjata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pjatë botanike prej porcelani Chelsea me spërkatje të pemës së fasules indiane frytdhënëse; rreth 1755; e përgjithshme: 4 × 23,2 × 23,2 cm; Muzeu Metropolitan i Artit

Pjata është një enë e gjerë, kryesisht e sheshtë në të cilën mund të shërbehet ushqimi . [1] Një pjatë mund të përdoret gjithashtu për qëllime ceremoniale ose dekorative. Shumica e pllakave janë rrethore, por ato mund të jenë të çdo forme ose të bëra nga ndonjë material rezistent ndaj ujit. Në përgjithësi, pllakat ngrihen rreth skajeve, ose nga një lakim lart, ose një buzë më e gjerë ose pjesë e ngritur. Enët pa buzë, veçanërisht nëse kanë një profil më të rrumbullakosur, ka të ngjarë të konsiderohen si enë ose enë, siç janë enët shumë të mëdha me formë pjate. Pjatat janë enët e enëve dhe sendesh . Pllakat në dru, qeramikë dhe metal kthehen në antikitet në shumë kultura.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

kulturën perëndimore dhe në shumë kultura të tjera, pjata është forma tipike e enës nga e cila hahet ushqimi dhe në të cilën shërbehet nëse jo shumë e lëngshme. Rivali kryesor është tasi . Gjethja e bananes mbizotëron në disa kultura të Azisë Jugore dhe Azisë Juglindore .

Buza e zakonshme e gjerë dhe e sheshtë evropiane e ngritur rrjedh nga format e vjetra të pllakave metalike evropiane; Pllakat qeramike kineze zakonisht thjesht përkulen në skajet, ose kanë një buzë të ngushtë. Një pjatë servirje plotësisht e sheshtë, praktike vetëm për ushqime të thata, mund të quhet trancher, veçanërisht nëse është prej druri.

Pjatat zakonisht bëhen nga materiale qeramike si porcelani, porcelani, enë balte dhe guri, si dhe materiale të tjera tradicionale si qelqi, druri ose metali; herë pas here, guri është përdorur. Pavarësisht nga një sërë plastikash dhe materialesh të tjera moderne, qeramika dhe materialet e tjera tradicionale mbeten më të zakonshmet, me përjashtim të përdorimeve të specializuara si pjatat për fëmijët e vegjël. Porcelani dhe porcelani me kocka dikur ishin materiale luksoze, por sot mund të përballohen nga shumica e popullsisë së botës. Pllakat metalike të lira, të cilat janë më të qëndrueshmet, mbeten të zakonshme në botën në zhvillim . Pllakat e disponueshme, të cilat shpesh bëhen nga pulpë plastike ose letre ose një përbërje ( letër e veshur me plastikë ), u shpikën në vitin 1904 dhe janë krijuar për t'u përdorur vetëm një herë. Gjithashtu mund të përdoret rrëshirë melamine ose qelqi i temperuar si Corelle .

Pjatat mund të jenë të çdo forme, por pothuajse të gjitha kanë një buzë për të parandaluar rënien e ushqimit nga buza. Ato janë shpesh të bardha ose të bardha, por mund të jenë të çdo ngjyre, duke përfshirë modelet dhe modelet artistike. Shumë prej tyre shiten në grupe pjatash identike, kështu që të gjithë në një tavolinë mund të kenë enë tavoline që përputhen.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Wansink, B; Wansink, C S (23 mars 2010). "The largest Last Supper: depictions of food portions and plate size increased over the millennium". International Journal of Obesity. 34 (5): 943–944. doi:10.1038/ijo.2010.37. eISSN 1476-5497. ISSN 0307-0565. PMID 20308996. S2CID 25106530. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Condrasky, Marge; Ledikwe, Jenny H.; Flood, Julie E.; Rolls, Barbara J. (2007). "Chefs' Opinions of Restaurant Portion Sizes". Obesity. 15 (8): 2086–2094. doi:10.1038/oby.2007.248. eISSN 1930-739X. ISSN 1930-7381. PMID 17712127. S2CID 37977315. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Dias, Peter (1996). The Steward. Orient Blackswan. fq. 63–. ISBN 9788125003250. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Von Drachenfels, Suzanne (8 nëntor 2000). "Plates: Piece by piece". The Art of the Table: A Complete Guide to Table Setting, Table Manners, and Tableware. Simon and Schuster. fq. 81–95. ISBN 978-0-684-84732-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Venable, Charles L.; etj. (2000). China and Glass in America, 1880-1980: From Table Top to TV Tray. New York: Harry N. Abrams. ISBN 0-8109-6692-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)