Jump to content

Qëruesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duke përdorur një qërues

Qëruesi është një mjet kuzhine, një lloj i veçantë thike kuzhine, i përbërë nga një teh metalik me një çarje me një skaj të mprehtë të ngjitur në një dorezë, që përdoret për të hequr shtresën e jashtme ("lëkurën" ose "lëkurën" ) të disa perimeve si patatet, kërcellet e brokolit dhe karotat, dhe frutat si mollët dhe dardhat . Një thikë për pastrim mund të përdoret gjithashtu për të qëruar perimet. Tehu i një qëruesi ka një çarje me njërën anë të mprehur; ana tjetër e folesë parandalon tehun të prerë shumë në perime.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot përdoren modele të shumta të qëruesve. Shumica e pastruesve të dorës janë ose të drejtë ose të tipit Y, ndërsa modelet e veçanta ndryshojnë në varësi të rajonit dhe preferencës personale.

Aktualisht në botë ka disa lloje qëruesish e që më të rëndësishmit janë:

Një qërues i drejtë e ka tehun paralel me dorezën, që i ngjan një thike . Tehu mund të jetë i fiksuar ose rrotullues. Modelet Lancashire dhe French Econome përmbajnë një teh të fiksuar që nuk rrotullohet. Lancashire shpesh ka një dorezë të rrumbullakët prej druri të mbështjellë me fije, dhe shpesh është me një tehe, megjithëse ka variante me dy tehe. Econome, i shpikur në vitin 1928 nga Victor Pouzet, përfshin një dizajn unik tehe që përmban dy të çara. [1]

Qëruesit rrotullues e kanë tehun të montuar në një strumbullar; këndi i tehut rregullohet vetë kur ushtrohet presion, duke rritur lehtësinë e përdorimit.

Peeler Jonas, i projektuar në Suedi në 1953, është një dizajn i drejtë me një teh rrotullues të ngjitur në fundin e një doreze të zgjatur prej metali, e cila mbahet si një thikë. Një bosht kalon përgjatë gjatësisë së dorezës. Tehu ka dy skaje për të mundësuar përdorimin në të dy drejtimet, dhe me secilën dorë. Ndërsa kopjohet shpesh, origjinali është bërë ende nga Linden Sweden. Për shumë dekada, ai ka qenë lloji standard i qëruesit në Shtetet e Bashkuara. [2]

Qëruesi AY ose qëruesi i shpejtësisë ka një teh pingul me dorezën e tij, një dizajn që i ngjan shumë një brisk sigurie . Përdoret me një veprim të ngjashëm me një brisk, duke e rruar lëkurën në shirita paralel me dorezën. Shumica e qëruesve të shpejtësisë kanë një 'pastrues të syve' pranë tehut, një lak metalik që përdoret për të gërmuar sytë dhe njollat nga një patate.

Një shembull veçanërisht i famshëm i kësaj varieteti është qëruesi Zena Rex, i shpikur në vitin 1947 nga Alfred Neweczerzal nga Davos, Zvicër . E konsideruar si një ikonë e dizajnit zviceran, ajo u shfaq në një pullë postare zvicerane të vitit 2004. [3] Ka një dorezë alumini një copë dhe një teh rrotullues prej çeliku të karbonit me tehe të dyfishta. Varianti i trajtuar me çelik inox, qëruesi Zena Star, ishte modeli i popullarizuar nga shitësi legjendar i rrugës në Nju Jork , Joe Ades .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Néel-Farina, F., "80 ans de corvée de pommes de terre," La Montagne, Dec. 23, 2010, p. 12.
  2. ^ "Original Jonas Peeler". KitchenKapers. Linden Sweden. 2017-11-22. Marrë më 2020-12-12. This is the Original Swedish Jonas peeler that was a staple in kitchens throughout the U.S. in the 1950s & 60s. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "REX: The king of all vegetable peelers - Switzerland - Information". Arkivuar nga origjinali më 2015-03-20. Marrë më 2013-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)