Jump to content

Tava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tavë me makarona me majë djathi

Tava është një lloj tigani ose tasi i madh e i thellë që përdoret për të gatuar një shumëllojshmëri gjellësh në furrë; është gjithashtu një kategori ushqimesh të gatuara në një enë të tillë. Për të dalluar dy përdorimet, tigani mund të quhet "pjate tave" ose "tigan tave", ndërsa ushqimi është thjesht "një tavë". E njëjta tigan përdoret shpesh si për gatim ashtu edhe për servirje.

Tavë e stilit amerikan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tavë ad hoc amerikane me mish viçi, qepë, speca, kërpudha, barishte, erëza dhe bukë

Në Shtetet e Bashkuara, një tavë ose gjellë e nxehtë është zakonisht një ushqim i pjekur me tre përbërës kryesorë: copa mishi (si p.sh. mish pule ose mish i bluar) ose peshk (si tuna) ose proteina të tjera (si fasuleja ose tofu), perime të ndryshme të copëtuara ose të konservuara (si bishtaja ose bizelet), dhe një lidhës niseshte (si mielli, patate, orizi ose pasta); ndonjëherë, ka edhe një majë krokante ose djathë.[1][2][3] Lëngjet lëshohen nga mishi dhe perimet gjatë gatimit, dhe lëngje të mëtejshme në formën e stock, verës, birrës, gin, mushtit, lëngut të perimeve apo edhe ujit mund të shtohet kur pjata montohet. Tavat zakonisht gatuhen ngadalë në furrë, shpesh të pambuluara. Ato mund të shërbehen si pjatë kryesore ose si pjatë anësore dhe, në mënyrë të përshtatshme, mund të shërbehen në enën në të cilën janë gatuar.

Kuzhina të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë pjata të pjekura të servirura në enën e pjekjes mund të klasifikohen si tavë. Shembujt përfshijnë Lancashire hotpot (anglez), cassoulet (francez), moussaka (grek), dhe timballo (Italian).

Në vendet anglisht-folëse të Komonuelthit si Mbretëria e Bashkuar, Australia dhe Zelanda e Re, termi tavë përdoret më së shpeshti për t'iu referuar një pjate me mish ose pulë me perime (veçanërisht perime me rrënjë) dhe një salcë të stilit të lëngut mishi; pjatat që përmbajnë një pjesë të madhe të përbërësve niseshte, p.sh., makaronat ose ato të gatuara në salca kremoze nuk quhen përgjithësisht si tavë dhe mund të quhen 'pjekje' ose 'gratenë'. përdoren në mënyrë të ndërsjellë, megjithëse disa i dallojnë duke thënë se zierjet gatuhen në furrë, ndërsa tavat gatuhen në furrë.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yoon, Howard (4 mars 2009). "Nouveau Casseroles". Kitchen Window (në anglisht). National Public Radio. Marrë më 4 dhjetor 2009.
  2. ^ Ramsey, Sarah (25 shtator 2018). "What is a Casserole?". Wide Open Eats (në anglisht). Marrë më 30 prill 2020.
  3. ^ "Casseroles - Main courses for baby boomers in the 50's, these classic American dishes are easy to prepare, low cost and nutritious". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). 1989-03-02. Marrë më 2022-07-21.
  4. ^ Smith, Delia (15 nëntor 2018). "Slow progress: Delia on casseroles". Delia Online (në anglisht). Marrë më 30 prill 2020.