Jump to content

Kumi Koda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kumi Koda
OrigjinaKjoto, Japoni
ZhanretJ-Pop
Vitet aktik2000 - dhe në vazhdim
LabeliRhythm Zone
SMEntertainment

Koda Kumi (倖田 來未, Kōda Kumi \ Emri i lindjes Kumiko Kouda (神田 來未子, Kōda Kumiko) - lindi në Kumiko Kouda më 13 nëntor 1982) është këngëtare japoneze. Stili i saj i të kënduarit është J-Pop dhe ajo debutoi në Japoni me singëlin Take Back, në vitin 2000. Famën dhe suksesin e arriti me singëlin e saj të shtatë Real Emotion ose në japonisht 1000 no Kotoba (e shkruajtur në romanji), një këngë që lidhej me lojën e famshme të Square Enix, Final Fantasy X-2.

Në vitin 2005, popullariteti i saj u rrit shumë me nxjerrjen e albumit të saj "Flutura" një album nga më të mirët të vitit 2005 në Japoni. Në vitin 2006, Oricon e shpalli këngëtaren që shiti më shumë kopje atë vit.Në fund të vitit 2011 ajo u fejua me Kenji03 të grupit BACK-ON dhe u bë e njohur në publikun shtatëzënia e saj.

Viti Titulli Lloji Pozita e saj sipas Oricon (JP)
2002 Affection Studio 12
2003 Grow Into One Studio 9
2004 Feel My Mind Studio 7
2005 Secret Studio 3
2005 Best ~first things~ Compilation 1
2006 Best ~second session~ Compilation 1
2006 Black Cherry Studio 1
2007 Best ~Bounce & Lovers~ Compilation 2

Affection

Albumi Affection
Kënga Titulli
1 Atomic Energy
2 Trust Your Love
3 Go Together
4 Your Song
5 Feel Me
6 Color Of Soul
7 Best Friend Of Mine
8 My Dream
9 So Into You
10 Till Morning Comes
11 Come Back
12 Take Back
13 Can't Lose
14 Walk
15 Take Back (Miksim i Jonathan Peters)
16 Trust Your Love (Miksim i Hex Hecter)

Grow into one

Albumi Grow Into One
Kënga Titulli
1 Teaser featuring Clench & Blistah
2 Real Emotion
3 Boy Frained?
4 Your only one
5 One
6 One night romance
7 1000 Words
8 S.O.S~sound of silence~
9 M・a・z・e
10 Diffused Reflection
11 Pearl Moon
12 Nasty girl
13 To be one
14 Love across the ocean
15 Bonus Track: 1000の言葉 (Versioni i alternuar orkestral)

Feel My Mind

Albumi Feel My Mind.
Kënga Titulli
1 Break it down
2 Crazy 4 U
3 Rock Your Body
4 Rain
5 Without Your Love
6 Talk to You
7 Hana (Lulja)
8 Get Out the Way
9 Sweet Love...
10 Gentle Words
11 Magic
12 Come with Me
13 Bonus Track: "夢 with You" (Miks i Groove nga R.Yamaki)
14 Bonus Track: "キューティーハニー"

Secrets

Albumi Secrets
 • Versioni CD
Kënga Titulli
1 Intro~Get down~
2 Cutie Honey
3 Hot Stuff me paraqitjen e KM-MARKIT
4 Selfish
5 Hands
6 Hearty…
7 Shake It
8 Miracle
9 Trust you
10 Chase
11 Love Holic
12 24
13 Let's Party
14 Belive
15 Through the sky
16 Bonus Track: It's a Small World paraqitet gjithasht Heartsdales
17 Bonus Track: Hot Stuff - remix paraqet UZI dhe KM-MARKIT~
 • Versioni DVD
Kënga Titulli
1 Cutie Honey
2 Chase
3 Miracle
4 Selfish
5 Shake It
6 24
7 Hands (albumi)
8 Trust you
9 Hot Stuff (paraqitet gjithashtu KM-MARKIT)

Best ~first things~

Albumi Best ~first things~
 • CD1
 1. No Tricks
 2. Take Back
 3. Trust Your Love
 4. Color Of Soul
 5. So Into You
 6. Love across the ocean
 7. M·a·z·e
 8. Real Emotion
 9. 1000 Words
 10. Come with me
 11. Gentle Words
 12. Crazy 4 U
 • CD2
 1. Cutie Honey
 2. Chase
 3. Miracle
 4. Selfish
 5. Hands
 6. Hot Stuff në bashkëpunim me KM-MARKIT
 7. Butterfly
 8. Flower
 9. Star
 10. Promise
 11. The meaning of peace - Nga Koda Kumi
 • DVD
 1. Take Back
 2. Trust Your Love
 3. Color of soul
 4. So Into You
 5. Love across the ocean
 6. M·a·z·e
 7. Real Emotion
 8. Come with Me
 9. Gentle Words
 10. Crazy 4 U
 11. Cutie Honey
 12. Chase
 13. Kiseki\Mircle
 14. Selfish
 15. Hands ~versioni single~
 16. Hot Stuff në bashkëpunim me KM-MARKIT
 17. Butterfly
 18. Promise

Best ~second session~

Albumi Best ~second session~

CD

 1. Get It On – 1:16
 2. D.D.D. me pjesëmarrjen e Soulhead – 4:11
 3. You – 4:47
 4. Candy me pjesëmarrjen e Mr.Blistah – 4:09
 5. Shake It Up – 5:00
 6. Feel – 4:16
 7. Wind – 4:25
 8. Love goes like... – 4:04
 9. No Regret (song)|No Regret]] – 4:25
 10. Birthday Eve – 4:30
 11. Lies – 5:22
 12. Imasugu hoshii – 4:33
 13. Kamen featuring Tatuya Ishii – 5:14
 14. Someday/Boys and Girls – 4:17
 15. A Whole New World (Koda Kumi dhe Peabo Bryson – 6:08

DVD Pjesa e Parë

 1. You
 2. Candy me pjesëmarrjen e Mr.Blistah
 3. Imasugu hoshii
 4. Birthday Eve
 5. Feel
 6. D.D.D. me pjesëmarrjen e Soulhead
 7. Kamen me pjesëmarrjen Tatuya Ishii
 8. Wind
 9. Lies
 10. No Regret
 11. Shake It Up
 12. Someday/Boys and Girls
 13. …and 「Wish your happiness & love」

DVD Pjesa e Dytë

 1. Filmimet e hapjes së DVD-së në Osaka.
 2. Butterfly
 3. Cutie Honey
 4. Chase
 5. Gentle Words
 6. Heat featuring MEGARYU
 7. Hot Stuff (me paraqitjen e KM-MARKIT)
 8. Crazy 4 U
 9. Hands
 10. No Tricks
 11. Rain
 12. Take Back
 13. M・a・z・e
 14. Selfish
 15. Promise
 16. Star
 17. Trust Your Love
 18. Come With Me
 19. Real Emotion
 20. the meaning of peace
 21. Flower
 22. Walk

Black Charry

Albumi Black Charry
Kënga Titulli
1 Introduction
2 Get Up & Move!!
3 Mermaid Princess
4 Yume no Uta / Futari de... - Dream Song
5 Moon and Sun
6 Puppy
7 Seed of Love
8 Wont't be long ~Versioni Black Cherry~
9 Juicy
10 Candle Light
11 Cherry Girl / Unmei
12 I'll be there
13 Cherry Girl
14 With your smile
15 -Këngë bonus për edcionet e para-
16 Twinkle - Versioni në Anglisht
17 Go Way!!
18 Won't Be Long ~Versioni Red Cherry~

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]