Kuortti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuortti
fshat
noform
Një stacion mbushës dhe restorant e Kuortti.
Vendndodhja
Kuortti is located in Finlanda
Kuortti
Kuortti
Vendndodhja e Kuortti në Finlandë

Koordinatat: 61°25.16′V 26°23.49′L / 61.41933°V 26.39150°L / 61.41933; 26.39150

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Pertunmaa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,86 km2
Popullsia 257[1] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Kuortti është një fshat në Finlandëkomunën e Pertunmaa. Në vitin 2017 ajo kishte 257 banorë.[1] Fshati ndodhet përgjatë autostradës mes Mikkeli dhe Lahti, 12 kilometra nga qendra e Pertunmaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]