Kur'ani më i vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kur'ani më i vjetër

Kur'ani më i vjetër ndodhet në TashkentUzbekistanit në bibliotekën Mui Mubarek medrese.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky libër apo mus'haf është shkruar në shekullin e VII në Medinë. Supozohet se e ka shkruar me dorën e vet Kalifi Osman ibn Affan të cilit i atribuohet edhe bashkimi i pjesëve të Kuranit në një tërësi të vetme në formën e një libri.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kalifi Osman r.a. është vrarë duke e lexuar Kur'anin. Në disa faqe të librit mund të shihen njolla të errta të gjakut për të cilat mendohet se janë nga gjaku i tij.[1]
  • Ky Kur'an është nën mbrojtjen e UNESCO-s.[2]

Fati i Kur'anit më të vjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Osmanit r.a., kalifi i katërt Ali ibn Ebu-Talib e çoi Kur'anin në KufIrakut. Pas vitit 700 kur Timurlenku e pushtoi regjionin e gjeti Kura'nin dhe e mori në Samarkand ku qëndroi mbi 400 vjet derisa rusët e pushtuan Samarkandin në vitin 1868. Cari rus e mori Kura'nin në bibliotekën e vet. Më vonë Lenini e përcolli në Uf të Baskortostanit. Pas disa kërkesave të përsëritura të muslimanëve të Uzbekistanit u kthye në Tashkent në vitin 1924 ku ndodhet edhe sot.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dëshmia nga UNESCO". Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2008. Marrë më 23 shtator 2019. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nominimi". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 23 shtator 2019. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)