Kusimansi angolian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kusimansi angolian
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Crossarchus
Lloji:
Emri binomial
Crossarchus ansorgei
Thomas, 1910
Gama e kusimansit angolian

(jeshil - i gjallë, rozë - mbase i gjallë)

Kusimansi angolian ( Crossarchus ansorgei ), i njohur gjithashtu si kusimanse Ansorgesë , është një specie manguste e vogël  . Ekzistojnë dy nën-specie të njohura : C. a. ansorgei , gjetur në Angola ; dhe C. a. nigricolor , gjetur në RD e Kongo , të cilat nuk kanë varg mbivendosjeje. Preferon habitatin e tipit të pyllit me shi dhe shmang rajone të banuara nga njerëz. Ai rritet në gjatësi 12–18 inç, me një bisht të gjatë 6–10 inç , dhe peshon 1–3 lb. Pak dihet për këtë specie kusimansi, dhe nuk ka vlerësime të numrave ose statusit të tij të popullsisë së egër. Deri në vitin 1984, specia njihej vetëm nga dy ekzemplarë nga Baringa, por tani mendohet se janë mjaft të zakonshme në disa rajone. Kërcënimet janë ndoshta humbje e habitatit dhe gjuetia e mishit. Sidoqoftë, kjo specie mbrohet nga Parku Kombëtar Salonga .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Angelici, F. M.; Do Linh San, E. (2015). "Crossarchus ansorgei". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41594A45205422. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41594A45205422.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)