Jump to content

Kustarda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kustardë
Një tas me kustardëcrème anglaise, e pluhrosur me megarrë
PjataËmbëlsirë
Përbërësit kryesorëQumësht ose krem, të verdha vezësh, sheqer dhe vanilje

Kustarda është një shumëllojshmëri e përgatitjeve të kuzhinës të bazuara në qumësht të ëmbëlsuar, djathë ose krem të gatuar me vezë ose të verdhë veze për ta trashur atë, dhe ndonjëherë edhe miell, niseshte misri ose xhelatinë . Në varësi të recetës, kustarda mund të ndryshojë në konsistencë nga një salcë e hollë derdhjeje ( creme anglaise ) deri te kremi i trashë i pastiçerisë ( crème pâtissière ) që përdoret për të mbushur pastashutat . Kremrat më të zakonshme përdoren në ëmbëlsirat me krem ose salcat e ëmbëlsirave dhe zakonisht përfshijnë sheqer dhe vanilje; megjithatë, kremrat e shijshëm gjenden gjithashtu, p.sh., në quiche (kishë) .

Kustarda zakonisht gatuhet në një kazan të dyfishtë ( banjo-mari ), ose nxehet shumë lehtë në një tenxhere në sobë, megjithëse kremi mund të gatuhet në avull, të piqet në furrë me ose pa banjo-mari, ose edhe të gatuhet në tenxhere me presion. Përgatitja e kustardës është një veprim delikat, sepse një rritje e temperaturës prej 3-6 °C (5–10 °F) çon në zierje të tepërt dhe gjizë . Në përgjithësi, një kustardë e gatuar plotësisht nuk duhet të kalojë 80 °C (~175 °F); fillon të vendoset në 70 °C (~ 160 °F). [1] Një banjë me ujë ngadalëson transferimin e nxehtësisë dhe e bën më të lehtë heqjen e kustardës nga furra para se të fërgohet. [2] Shtimi i një sasie të vogël miell misri në përzierjen e sheqerit me vezë stabilizon kremin që rezulton, duke e lejuar atë të gatuhet në një tigan të vetëm si dhe në një kazan të dyfishtë. Një banjë me ujë mund të përdoret për të kontrolluar saktësisht temperaturën.

Shtresat e një trfile që tregon kremin midis tortës, frutave dhe kremit të rrahur
  1. ^ Barham, Peter (2001). The science of cooking. Berlin: Springer. fq. 126. ISBN 978-3-540-67466-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ McGee, Harold (1984). On Food and Cooking. Scribner. fq. 71. ISBN 978-0-684-18132-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)