Lëvorja (fruta)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flavedo dhe albedo e portokallit .
Lëkura e agrumeve të veshura me çokollatë .
Një banane e qëruar pjesërisht.

Lëvorja, e njohur edhe si lëkura ose lëvozhga, është shtresa e jashtme mbrojtëse e një fruti ose një perimeje që mund të qërohet. Lëkura është zakonisht ekzokarpi botanik, por termi ekzokarp përfshin edhe kasat e forta të arrave, të cilat nuk quhen lëvore pasi nuk qërohen me dorë ose me qërues, por më tepër lëvozhga për shkak të fortësisë së tyre.

Një frut me lëvore të trashë, si p.sh. agrumet, quhet hesperidium . Në hesperide, shtresa e brendshme (e quajtur edhe albedo ose, midis jo botanistëve, pith ) [1] zhvishet së bashku me shtresën e jashtme (e quajtur flavedo ), dhe së bashku quhen lëvore. [2] Flavedo dhe albedo, përkatësisht, janë ekzokarpi dhe mezokarpi . Shtresa me lëng brenda lëvozhgës (që përmban farat) është endokarpi .

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në varësi të trashësisë dhe shijes, lëvorja e frutave ndonjëherë hahet si pjesë e frutave, si për shembull me mollë . Në disa raste lëvozhga është e pakëndshme ose e pangrënshme, në këtë rast hiqet dhe hidhet, si për shembull me banane ose rrufrut .

Lëkura e agrumeve është e hidhur dhe në përgjithësi nuk hahet e gjallë, por mund të përdoret në gatim. Në gastronomi, pjesa më e jashtme dhe me ngjyrë e lëvores quhet zest, e cila mund të hiqet dhe përdoret për aromën e saj të ëmbël. Një pjesë e madhe e lëvozhgës së agrumeve, e quajtur " twist ", përdoret shpesh për të dekoruar koktejet . Pjesa e bardhë me mish e lëvozhgës, e hidhur kur është e papërpunuar në shumicën e specieve, përdoret si sukadë ose përgatitet me sheqer për të bërë marmelatë. Lëvorja gjithashtu mund të ëmbëlsohet, ose të thahet për të patur stazhonim.

Të ushqyerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një sasi referencë prej 100 gramësh, lëvorja e papërpunuar e portokallit siguron 97 kalori, me fibra dietike dhe vitaminë C në përmbajtje të pasur që kanë përkatësisht 42% dhe 227% të vlerës ditore (VD). [3] Përmbajtja e kalciumit është 16% e Vd, pa mikroelementë të tjerë në sasi të konsiderueshme. [3] Një 1 ounce (28 g) shërbimi i lëvozhgës së portokallit të papërpunuar siguron 63% VD për vitaminën C dhe 12% VD për fibrat dietike. [3]

  1. ^ "pith". Oxford English Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Orange & Orange Juice". www.citrusbr.com/en/. Brazilian Association of Citrus Exporters. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2020. Marrë më 2021-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Orange peel, raw". Nutritiondata.com, Conde Nast from the USDA National Nutrient Database, version SR-21. 2018. Marrë më 22 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)