La Bouille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
La Bouille
Komunë
noform
Pamje nga La Bouille
Stema_figura
Vendndodhja
La Bouille is located in Franca
La Bouille
La Bouille
49°21′07″V 0°55′57″L / 49.351944°V 0.9325°L / 49.351944; 0.9325Koordinatat: 49°21′07″V 0°55′57″L / 49.351944°V 0.9325°L / 49.351944; 0.9325
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Rouen
Kantoni Grand-Couronne
Ndërbashkësia Métropole Rouen-Normandie
Kryetari Joël Temperton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,27 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 764 banorë
Dendësia 602 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76530
INSEE 76131
Faqja Zyrtare labouille.fr


La Bouille është një komunëFrancë. La Bouille bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 764 banorë dhe sipërfaqe 1,27 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Sahurs në veri, Caumont në veri-perëndim, Saint-Ouen-de-Thouberville në jug-perëndim dhe Moulineaux në jug-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793959—    
1800802−16.4%
1806877+9.4%
18211.182+34.8%
18311.171−0.9%
1836796−32.0%
1841772−3.0%
1846741−4.0%
1851745+0.5%
1856667−10.5%
1861652−2.2%
1866625−4.1%
1872602−3.7%
1876556−7.6%
1881562+1.1%
1886565+0.5%
1891544−3.7%
1896536−1.5%
1901515−3.9%
1906519+0.8%
1911502−3.3%
1921435−13.3%
1926466+7.1%
1931444−4.7%
1936497+11.9%
1946611+22.9%
1954618+1.1%
1962661+7.0%
1968611−7.6%
1975661+8.2%
1982550−16.8%
1990862+56.7%
1999791−8.2%
2005808+2.1%
2006805−0.4%
2007805+0.0%
2008797−1.0%
2009788−1.1%
2010780−1.0%
2011771−1.2%
2012793+2.9%
2013778−1.9%
2014764−1.8%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]