Saint-Ouen-de-Thouberville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saint-Ouen-de-Thouberville
Komunë
noform
Pamje nga Saint-Ouen-de-Thouberville
Vendndodhja
Saint-Ouen-de-Thouberville is located in Franca
Saint-Ouen-de-Thouberville
Saint-Ouen-de-Thouberville
49°21′27″V 0°53′19″L / 49.3575°V 0.888611°L / 49.3575; 0.888611Koordinatat: 49°21′27″V 0°53′19″L / 49.3575°V 0.888611°L / 49.3575; 0.888611
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Bernay
Kantoni Routot
Ndërbashkësia Roumois Seine
Kryetari Abed Karnoub
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.32 km2
Lartësia 142 m (m.n.d.)
Popullsia 2345 banorë
Dendësia 371 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27310
INSEE 27580


Saint-Ouen-de-Thouberville është një komunëFrancë. Saint-Ouen-de-Thouberville bën pjesë në departamentin Eurerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 2345 banorë dhe sipërfaqe 6,32 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet La Bouille në veri-lindje, Caumont në veri, La Trinité-de-Thouberville në veri-perëndim, Bosgouet në perëndim , La Londe në jug dhe Moulineaux në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793767—    
1800611−20.3%
1806742+21.4%
1821825+11.2%
18311.023+24.0%
18361.032+0.9%
18411.032+0.0%
18461.055+2.2%
18511.084+2.7%
18561.007−7.1%
1861998−0.9%
1866888−11.0%
1872878−1.1%
1876907+3.3%
1881791−12.8%
1886750−5.2%
1891802+6.9%
1896764−4.7%
1901732−4.2%
1906752+2.7%
1911731−2.8%
1921576−21.2%
1926626+8.7%
1931651+4.0%
1936650−0.2%
1946796+22.5%
1954825+3.6%
19621.027+24.5%
19681.189+15.8%
19751.520+27.8%
19821.524+0.3%
19901.447−5.1%
19991.725+19.2%
20062.089+21.1%
20072.140+2.4%
20082.191+2.4%
20092.281+4.1%
20102.303+1.0%
20112.303+0.0%
20122.316+0.6%
20132.328+0.5%
20142.345+0.7%Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]