La Trinité-de-Thouberville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
La Trinité-de-Thouberville
Komunë
noform
Pamje nga La Trinité-de-Thouberville
Vendndodhja
La Trinité-de-Thouberville is located in Franca
La Trinité-de-Thouberville
La Trinité-de-Thouberville
49°21′39″V 0°52′45″L / 49.3608°V 0.8792°L / 49.3608; 0.8792Koordinatat: 49°21′39″V 0°52′45″L / 49.3608°V 0.8792°L / 49.3608; 0.8792
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Bernay
Kantoni Routot
Ndërbashkësia Roumois Seine
Kryetari Jacques Dorléans
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.33 km2
Lartësia 129 m (m.n.d.)
Popullsia 439 banorë
Dendësia 132 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27310
INSEE 27661


La Trinité-de-Thouberville është një komunëFrancë. La Trinité-de-Thouberville bën pjesë në departamentin Eurerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 439 banorë dhe sipërfaqe 3,33 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Mauny në veri, Barneville-sur-Seine në veri-perëndim, Bosgouet në perëndim, Saint-Ouen-de-Thouberville në jug-lindje dhe Caumont në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793656—    
1800546−16.8%
1806506−7.3%
1821586+15.8%
1831242−58.7%
1836202−16.5%
1841251+24.3%
1846248−1.2%
1851230−7.3%
1856248+7.8%
1861220−11.3%
1866208−5.5%
1872158−24.0%
1876159+0.6%
1881130−18.2%
1886142+9.2%
1891131−7.7%
1896122−6.9%
1901112−8.2%
1906112+0.0%
1911107−4.5%
1921120+12.1%
1926102−15.0%
1931100−2.0%
1936124+24.0%
1946131+5.6%
1954151+15.3%
1962127−15.9%
1968160+26.0%
1975276+72.5%
1982335+21.4%
1990323−3.6%
1999386+19.5%
2006412+6.7%
2007419+1.7%
2008426+1.7%
2009439+3.1%
2010456+3.9%
2011451−1.1%
2012445−1.3%
2013439−1.3%
2014439+0.0%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]