Jump to content

La Coquille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjelia
Komunë
Kisha në Gjeli
Kisha në Gjeli
Stema Gjelia
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Michèle Faure
Sipërfaqja
1
22.370 km2 (8.637 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.269
 • Dendësia57/km2 (150/sq mi)
Emri i banorëveGjeliar, Gjeliare
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

La Coquille ( shqiptimi frëngjisht: [la kɔkij] ; Ocitanisht: La Coquilha ; Shqip: Gjelia) është një komunëdepartamentin DordonjëNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore.

Gjelia ishte në një nga pesë rrugët që të çonin në Santiago de CompostelaSpanjë dhe ishte në këtë famulli ku pelegrinëve iu dha një coquille Saint-Jacques, një guaskë fistoni simbolike e Rrugës së Shën Jakobit, pelegrinazhit të famshëm në Santiago de Compostela. Nga ky fakt erdhi edhe emri i fshatit La Coquille në frëngjisht.

Kisha në Gjeli ishte në rrugën e Riçard Zemërluanit, u riinaugurua prej tij dhe e mirëpriti gjatë udhëtimit të tij.

Si komunitet, emri i La Coquille u shfaq zyrtarisht vetëm në 1856, duke zëvendësuar emrin e Sainte-Marie-de-Frugie.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjelia ndodhet në Périgord në një zonë shumë të pyllëzuar me livadhe që rrethojnë fshatin e vogël paqësor. Është afër qytetit të Nontronit midis Limozhit dhe Perigueux . Lumi Côle rrjedh në jug përmes pjesës veriperëndimore të komunës. Stacioni La Coquille ka lidhje hekurudhore me Bordonë, Périgueux dhe Limozhin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793930—    
1800904−2.8%
1806923+2.1%
18211.109+20.2%
18311.081−2.5%
18361.108+2.5%
18411.141+3.0%
18461.200+5.2%
18511.141−4.9%
18561.102−3.4%
18611.142+3.6%
18661.111−2.7%
1872997−10.3%
18761.122+12.5%
18811.251+11.5%
18861.366+9.2%
18911.421+4.0%
18961.524+7.2%
19011.617+6.1%
19061.793+10.9%
19111.691−5.7%
19211.585−6.3%
19261.550−2.2%
19311.574+1.5%
19361.559−1.0%
19461.544−1.0%
19541.539−0.3%
19621.531−0.5%
19681.556+1.6%
19751.692+8.7%
19821.575−6.9%
19901.515−3.8%
19991.487−1.8%
20081.377−7.4%

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]