Jump to content

Nontron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Natron
Nënprefekturë dhe komunë
Bashkia në Natron
Bashkia në Natron
Stema Natron
VendiFranca
Sipërfaqja
1
24.670 km2 (9.525 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.040
 • Dendësia120/km2 (320/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Nontron ( shqiptimi frëngjisht[nɔ̃tʁɔ̃]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Notronh   [nunˈtɾuɲ] ; Shqip: Natroni) është një komunëdepartamentin Dordonjërajonin Akuitania e Re në Francën jugperëndimore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri në frëngjisht Nontron ndoshta rrjedh nga emri personal galo-romak Nantironius . [1] Me kalimin e kohës, emri i vendit është shkruar Natadun, Nattun, Nantrun dhe Nontroun, përpara Nontron-it aktual. [2]

Stacioni hekurudhor i qytetit u shërbeu pasagjerëve midis 1883 dhe 1940, duke vazhduar të trajtonte mallrat deri në vitin 1975. [3] Qyteti është i njohur për prodhimin e një lloji thike të palosshme, të njohur si thika Nontron . [4]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.356—    
18002.809+19.2%
18062.990+6.4%
18212.865−4.2%
18313.246+13.3%
18363.573+10.1%
18413.609+1.0%
18463.692+2.3%
18513.704+0.3%
18563.546−4.3%
18613.581+1.0%
18663.557−0.7%
18723.223−9.4%
18763.427+6.3%
18813.687+7.6%
18864.151+12.6%
18913.585−13.6%
18963.657+2.0%
19013.686+0.8%
19063.426−7.1%
19113.508+2.4%
19213.059−12.8%
19263.112+1.7%
19313.019−3.0%
19362.943−2.5%
19463.204+8.9%
19543.280+2.4%
19623.593+9.5%
19683.792+5.5%
19753.954+4.3%
19823.850−2.6%
19903.558−7.6%
19993.500−1.6%
20073.458−1.2%
20123.212−7.1%
20173.050−5.0%
  1. ^ Nontronh Arkivuar 10 gusht 2016 tek Wayback Machine, Le nom occitan des communes du Périgord
  2. ^ Histoire de Nontron, official website of Nontron, accessed 20 January 2021.
  3. ^ La gare Arkivuar 19 mars 2022 tek Wayback Machine, official website of Nontron, accessed 20 January 2021.
  4. ^ "History of the Nontron Knife". Marrë më 1 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)