La Haye-de-Routot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
La Haye-de-Routot
Komunë
noform
Pamje nga La Haye-de-Routot
Vendndodhja
La Haye-de-Routot is located in Franca
La Haye-de-Routot
La Haye-de-Routot
49°24′19″V 0°43′42″L / 49.4053°V 0.7283°L / 49.4053; 0.7283Koordinatat: 49°24′19″V 0°43′42″L / 49.4053°V 0.7283°L / 49.4053; 0.7283
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Bernay
Kantoni Routot
Ndërbashkësia Roumois Seine
Kryetari Jacques Binet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.51 km2
Lartësia 131 m (m.n.d.)
Popullsia 293 banorë
Dendësia 117 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27350
INSEE 27319


La Haye-de-Routot është një komunëFrancë. La Haye-de-Routot bën pjesë në departamentin Eurerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 293 banorë dhe sipërfaqe 2,51 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet La Mailleraye-sur-Seine në veri, Vatteville-la-Rue në veri-perëndim, La Haye-Aubrée në perëndim, Routot në jug dhe Hauville në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793306—    
1800357+16.7%
1806305−14.6%
1821344+12.8%
1831342−0.6%
1836330−3.5%
1841342+3.6%
1846335−2.0%
1851314−6.3%
1856309−1.6%
1861301−2.6%
1866283−6.0%
1872250−11.7%
1876242−3.2%
1881207−14.5%
1886218+5.3%
1891200−8.3%
1896165−17.5%
1901167+1.2%
1906172+3.0%
1911166−3.5%
1921125−24.7%
1926140+12.0%
1931148+5.7%
1936168+13.5%
1946149−11.3%
1954155+4.0%
1962159+2.6%
1968148−6.9%
1975172+16.2%
1982197+14.5%
1990227+15.2%
1999256+12.8%
2006257+0.4%
2007256−0.4%
2008256+0.0%
2009263+2.7%
2010271+3.0%
2011279+3.0%
2012286+2.5%
2013286+0.0%
2014293+2.4%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]