Routot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Routot
Komunë
noform
Pamje nga Routot
Stema_figura
Vendndodhja
Routot is located in Franca
Routot
Routot
49°22′44″V 0°44′08″L / 49.3789°V 0.7356°L / 49.3789; 0.7356Koordinatat: 49°22′44″V 0°44′08″L / 49.3789°V 0.7356°L / 49.3789; 0.7356
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Eure
Qarku Arrondissement Bernay
Kantoni Routot
Ndërbashkësia Roumois Seine
Kryetari Bernard Vincent
Partia sans étiquette
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.61 km2
Lartësia 140 m (m.n.d.)
Popullsia 1.499 banorë
Dendësia 227 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Routotois
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 27350
INSEE 27500
Faqja Zyrtare http://www.routot.fr


Routot është një komunëFrancë. Routot bën pjesë në departamentin Eurerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 1.499 banorë dhe sipërfaqe 6,61 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet La Haye-de-Routot në veri, La Haye-Aubrée në veri-perëndim, Éturqueraye në perëndim, Rougemontiers në jug dhe Hauville në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.074—    
18001.189+10.7%
18061.253+5.4%
18211.161−7.3%
18311.199+3.3%
18361.077−10.2%
18411.101+2.2%
18461.099−0.2%
18511.140+3.7%
18561.042−8.6%
1861968−7.1%
1866964−0.4%
1872904−6.2%
1876900−0.4%
1881862−4.2%
1886890+3.2%
1891879−1.2%
1896862−1.9%
1901781−9.4%
1906783+0.3%
1911752−4.0%
1921737−2.0%
1926735−0.3%
1931691−6.0%
1936686−0.7%
1946728+6.1%
1954730+0.3%
1962826+13.2%
1968882+6.8%
1975988+12.0%
19821.079+9.2%
19901.043−3.3%
19991.115+6.9%
20061.314+17.8%
20081.353+3.0%
20091.367+1.0%
20101.384+1.2%
20111.409+1.8%
20121.434+1.8%
20131.485+3.6%
20141.499+0.9%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Routot – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale