Labinot Harbuzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Labinot Harbuzi
Të dhënat vetjake
Datëlindja4 prill 1986
VendlindjaLund, Suedi
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaMalmö, Suedi
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1992–1993Håkanstorp IK
1994–1998Malmö BI
1999Falkenbergs FF
2000–2001Malmö FF
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2006Feyenoord0(0)
2004–2005SBV Excelsior (huazim)9(0)
2006–2009Malmö FF53(4)
2009–2011Gençlerbirliği SK40(4)
2012Manisaspor5(0)
2012Syrianska FC3(0)
2013KSF Prespa Birlik5(2)
2016Melaka United11(2)
Karriera ndërkombëtare
2001–2003Suedia U1720(5)
2004Suedia U195(1)
2006–2009Suedia U216(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Labinot Harbuzi (4 prill 1986 - 11 tetor 2018)[1] ishte futbollistë suedezë me prejardhje kosovare i cili luajti si mesfushor. Ai luajti në klubin holandezë Feyenoord për pesë vjet, në ligën turke Süper Lig tri vjet dhe në Allsvenskan pesë vjet.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Labinot Harbuzi ka prejardhje kosovare, lindi në Lund, por u zhvendos në RosengårdMalmö.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feyenoord[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 15 vjeçare, Labinoti shkoi për të luajtur për klubin Feyenoord, ku luajti në skuadrën e rinisë.[2][3]

Malmö FF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pranverën e vitit 2006, ai u kthye në skuadrën Malmö FF.

Gençlerbirliği[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 korrik 2009, ai nënshkroi për klubin turk Gençlerbirliği SK pasi refuzoi të zgjasë kontratën me Malmö FF. Ai thuhet gjithashtu se ka qenë në një mosmarrëveshje me udhëheqjen e Malmös. Në prill 2011, Labinoti u pajtua se ai është grindur me ndihmësin e Gençlerbirliğis. Ai tha në të njëjtën intervistë se ai dëshiron të shkojë përpara në karrierën e tij. Ai prishi kontratën me klubin në dhjetor të vitit 2011.

Manisaspor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2012 nënshkroi kontratë tre mujore me klubin turk Manisaspor.

Syrianska FC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2012 nënshkroi kontratë të shkurtë me klubin Syrianska FC pasi ishte pa klub dhe pastaj kontrata e tij me Manisasporin u skadua.[4] Megjithatë, ai u largua nga klubi në fillim të nëntorit 2012 pasi nuk mori një vend në ekip.[5][6]

KSF Prespa Birlik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë sezonit të verës më 2013, Labinoti ishte pa kontratë, por ai luajti katër ndeshjet e fundit para pushimit të verës në KSF Prespa Birlik në divizionin e 2-të.[7][8]

Melaka United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2015, Labinoti nënshkroi kontratë me klubin malajzesë Melaka United.[9] Ai humbi 5 ndeshje të para të ligës së sezonit 2016 për shkak në lëndimi që kishte.[10][11] Ai shënoi golë në debutimin e tij në minutën e 46-të në një ndeshje kundër UiTM F.C. ku Melaka United fitoi 3-1.[12][13][14] Sidoqoftë ai u lirua nga Melaka United në fund të vitit 2016, duke luajtur vetëm një sezon për klubin.[15]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 tetor 2018, Harbuzi u gjet i vdekur në shtëpinë e tij.[16] Ai ishte transportua me ambulancë në spital, por nuk mundi të mbijetoj.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Labinot Harbuzi död – blev 32 år". Aftonbladet. 11 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Harbuzi spelade aldrig i Feyenoords A-lag, se "Labinot Harbuzi keert terug naar Zweden". feyenoord.nl. 25 mars 2006.
 3. ^ "Labinot går i Zlatans fotbollsspår". U publikua Dagens Nyheter më 19 prill 2003.
 4. ^ "Harbuzi till Syrianska". Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2012. Marrë më 29 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Han har inte varit någon hit i Syrianska FC. Nu lämnar Labinot Harbuzi - som inte vet vart han hamnar.". Fotbollstransfers.com. U publikua 2012-11-06.
 6. ^ "Syrianska FC förhandlar med de spelare man vill ha, Harbuzi har redan lämnat". Fotbollstransfers.com.
 7. ^ "Officiellt: Labinot Harbuzi till Prespa Birlik". U publikua Fotbolltransfers më 8 qershor 2013.
 8. ^ "Harbuzi laddar om i svenska division två". U publikua më 29 qershor 2013 në Expressen.
 9. ^ http://fotbolltransfers.com/site/news/57036
 10. ^ "'Labi' Diharap Perkukuh Jentera Tengah Melaka United". 2 mars 2016. Marrë më 6 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Spasojevic boleh beraksi lawan Sime Darby". 10 shkurt 2016. Marrë më 6 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Melaka United kekal rekod tanpa kalah". 5 prill 2016. Marrë më 6 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Melaka United Lonjak Ke Tangga Ketiga Liga Perdana". 5 prill 2016. Marrë më 6 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "KL stay on top, Negeri and Melaka keep chase - Goal.com". Goal.com. Marrë më 2016-04-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Melaka axe Harbuzi.
 16. ^ a b "Förre MFF-spelaren Labinot Harbuzi död". expressen. 11 tetor 2018. Marrë më 11 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)