Rosengård

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qendra e Rosengårdit, pamje nga veriu

Rosengård është pjesë e qytetit (Suedisht: stadsdel) në qendër të komunës Malmö, Suedi. Më 1 korrik 2013 u bashkua me Husie dhe së bashku formuan zonën e qytetit (stadsområde) Öster.[1] Sipas vitit 2017, Rosengård kishte një popullsi prej 23,693 banorë[2] dhe zona e saj ishte 332 hektarë.[3]

Rosengård shpesh referohet gabimisht si periferi, edhe pse ndodhet afër Malmö. 86% i popullsisë kanë pasur origjinë të huaj më 2008.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rosengård u ndërtua mes viteve 1967 dhe 1972 si pjesë e Programit Milionë, edhe pse disa pjesë si rezidenca në Herrgården dhe Östra kyrkogården janë të vjetra. Rosengård është e banuar me një nivel të lartë nga minioritetet. Në vitin 1972, përqindja e emigrantëve ishte rreth 18%, ku shumica e banorëve ishin njerëz të klasës punëtore nga Suedia rurale. Që nga viti 1974, ka dalë një fluturim i bardhë nga periferia, pasi atje janë caktuar më shumë emigrantë. Deri në vitin 2012, shifra për ata me prejardhje emigrimi u dha si 86%.[5]

Pasi zona moderne e Rosengårdit u ndërtua në vitet 1960 dhe 1970, emri Rosengårdsstaden gjithnjë ka rënë jashtë përdorimit dhe zona tani është e ndarë në periferi të Västra Kattarp brenda rrethinës Rosengård dhe rrethinës Hindby në rrethinën Fosie. Shkolla e mëparshme e Rosengårdit, e cila tani është e vendosur në periferi të Hindby, ndryshoi emrin e saj në Rosenholmsskolan në vitin 1974, kur shkolla e re e Rosengårdit u përfundua. Në një farë mase, megjithatë, emrat "Qyteti i vjetër i Rosengårdit" dhe "Rosengårdi i Vjetër" vazhdojnë të jenë të zakonshme në këto zona.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullësia e Rosengårdit arrin në 21,955. 86% prej popullsisë janë të huaj, ku ata u lindën tek prindërit e huaj. 60% e popullsisë janë lindur jashtë vendit dhe 26% janë lindur në Suedi, por prindërit e tyre janë lindur jashtë vendit. Pesë vendet më të mëdha të origjinës janë: Iraku, Jugosllavia, Libani, Bosnja dhe Hercegovina dhe Afganistani.[6] Në Herrgården janë 96% prej popullsisë të huaj.[7]

Papunësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të gjithë Rosengård, 38 për qind e banorëve midis 20-64 vjeç kanë një formë punësimi. Në këtë kontekst, "punësimi" mund të përfshijë takime disa herë në muaj,[7] dhe jo domosdoshmërisht një listë pagash. Në Rosengård, 21% e familjeve marrin ndihmë sociale (përfitime të sigurimeve shoqërore).

Rosengård në jug të Amiralsgatan, sipas policisë, është një fushë me probleme të krimit që u klasifikua si një zonë veçanërisht e prekshme në vitin 2015.[8]

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Rosengård përmban shenjtërore që i përkasin disa bashkësive fetare. Kisha e vjetër e famullisë Västra Skrävlinge dhe kisha katolike e Shën Maria në Rosengård në jug të Herrgården mund të vendosen brenda një rrethi imagjinar me një rreze prej 300 metrash. Xhamia e Malmö, e ndërtuar në vitin 1983, është gjithashtu afër, por i përket rrethit Husie.

Në rrethin ishin edhe disa xhami burimore, siç është Xhamia e Ebu Bekër es-Sidik në Shoqatën Islamike të Kulturës. Në dhjetor të vitit 2008, një pronar vendosi të mos zgjasë kontratën me një nga tregjet e ndryshme burimore. Kjo çoi në një varg protestash në rrethin.

Tegelhuset ishte më parë një ndërtesë kishë që i përkiste kishës së Suedisë të quajtur kisha e Rosengårdit, dhe kisha e krishterë e Friesland, kisha e qytetit, më parë kishte kongregacionin e saj në qendrën tregtare të Rosengårdit RoCent.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nystart för ett bättre Malmö". Komuna Malmö. 27 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 19 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Statistikunderlag för malmö". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 nëntor 2017. Marrë më 6 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Blad1 (Areal)". Malmö Municipality. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 shkurt 2014. Marrë më 19 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Herrgården - värst utsatta området i Rosengård". Dagens Nyheter. 20 dhjetor 2008. Marrë më 19 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Another side of Malmö's infamous Rosengård". The Local. Malmö. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Malmö Stad: Områdesfakta Rosengård 2007 – pdf" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 27 shtator 2011. Marrë më 6 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Herrgården - värst utsatta området i Rosengård Dagens Nyheter
  8. ^ "Utsatta områden - sociala risker , kollektiv förmåga och oönskade händelser Dnr: HD 5800 - 61/2015 sid 33" (PDF). Policia e Suedisë - Departamenti i Operacioneve kombëtare. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 gusht 2016. Marrë më 2 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)