Jump to content

Laboratori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laboratori Schuster, Universiteti i Mançesterit (një laborator fizike).

Laboratori është një strukturë që ofron kushte të kontrolluara në të cilat mund të kryhen kërkime, eksperimente dhe matje shkencore ose teknologjike. Laboratorët gjenden në një sërë mjedisesh si shkolla, universitete, institucione kërkimore në pronësi private, objekte kërkimore dhe testimi të korporatave, qendrat e hetimit rregullator dhe mjeko-ligjor të qeverisë, zyrat e mjekëve, klinikat, spitalet, qendrat rajonale dhe kombëtare të referimit, madje edhe herë pas here në rezidenca personale.[1]

  1. ^ "Laboratory Structure and Function". Arkivuar nga origjinali më 2021-04-29. Marrë më 2019-07-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)