Lachamp-Ribenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çalm dhe Ribenas
Komunë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuMende
KantoniMarvejols
NdërkomunalitetRandon-Margeride
Sipërfaqja
1
50,86 km2 (1,964 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
363
 • Dendësia0.071/km2 (018/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48126 /48700
Lartësia840–1,203 m (2,756–3,947 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lachamp-Ribennes (Ocitanisht: La Chalm e Ribenas ; Shqip: Çalmi dhe Ribenasi) është një komunëdepartamentin LozerrëFrancën jugore. Ajo u krijua më 1 janar 2019 nga bashkimi i ish-komunave Ribennes (selia) dhe Lachamp . [1]

  1. ^ Arrêté préfectoral 28 September 2018, p. 135 (in frëngjisht)