Lapalisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Palisë
La Paliça (Ocitanisht)
Lapalisse (Frëngjisht)
Kisha e Palisës
Kisha e Palisës
Stema Palisë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
33.010 km2 (12.745 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.137
 • Dendësia95/km2 (250/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lapalisse (Shqip: Palisa ; Ocitanisht: La Paliça) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Aljerrajonit Auvernia-Rhône-Alpes.

Organisti Émile Bourdon (1884-1974) u lind në Palisë. Kështjella La Palice e shekullit të XI-të ndodhet në komunë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17932.409—    
18001.665−5.14%
18061.890+2.14%
18212.061+0.58%
18312.245+0.86%
18362.286+0.36%
18412.401+0.99%
18462.670+2.15%
18512.696+0.19%
18562.665−0.23%
18612.801+1.00%
18662.821+0.14%
18722.771−0.30%
18762.746−0.23%
18812.900+1.10%
18862.952+0.36%
18912.904−0.33%
18962.941+0.25%
VitiPop.±% p.a.
19012.847−0.65%
19062.971+0.86%
19112.913−0.39%
19212.732−0.64%
19262.958+1.60%
19313.158+1.32%
19363.234+0.48%
19463.260+0.08%
19543.182−0.30%
19623.349+0.64%
19683.528+0.87%
19753.605+0.31%
19823.553−0.21%
19903.603+0.17%
19993.332−0.87%
20073.196−0.52%
20123.122−0.47%
20173.123+0.01%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lapalisse – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale