Ledian Memushaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ledian Memushaj
Memushaj.png
Memushaj me Pescara në 2016.
Të dhënat personale
Emri i plotë Ledian Memushaj
Data e lindjes (1986-12-07) 7 Dhjetor 1986 (31 vjeç)
Vendi i lindjes Vlorë, Shqiperia
Gjatësia 1.75 m (5 ft 9 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Pescara
Numri 8
Kariera në rini
2003–2006 Sarzanese
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2008 Sarzanese 84 (10)
2008–2009 Valle d'Aosta 34 (3)
2009–2010 Paganese 28 (1)
2010–2011 Chievo Verona 0 (0)
2011 Portogruaro (huazim) 14 (2)
2011–2012 Carpi 35 (8)
2012–2013 Lecce 32 (3)
2013–2014 Carpi (huazim) 33 (8)
2014– Pescara 79 (18)
Ekipi kombëtar
2010– Shqiperia 16 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 29 Janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 18 Nëntor 2016

Ledian Memushaj (lindur me 7 Dhjetor 1986) është një futbollist shqiptar, mesfushor ne Serie A me Pescara, , dhe lojtar i kombëtares shqiptare.

Jeta personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai dhe familja e tij emigruan në Itali në vitin 1997 për shkak të trazirave që po ndodhnin në Shqipëri.

Karriera e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Memushaj filloi karrierën e tij si një 17-vjeçar në Itali për Sarzanese. Klubi përfundoi i dyti në Ligën e Ligurisë në vitin 2006 për të fituar promovimin në Serie D. Në verën e vitit 2008, ai u transferua te kolegu i Serie D, Valle d'Aosta, ku luajti 34 ndeshje dhe shënoi 3 gola. Pastaj më 10 shtator 2009 ai u nënshkrua nga Paganese në Lega Pro Prima Divisione.