Letërsia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Letersia)
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull merret me temën "Letërsia" në përgjithësi, për tituj të ngjashëm shiko këtu

Letërsia është tërësia e të gjitha veprave të shkruara (artistike) dhe të veprave nga lëmi i krijimtarisë gojore, që janë shkruar më herët. Letërsinë ndryshe mund ta qujamë dhe art i fjalës së shkruar.

Letërsia mund të ndahet mbi shumë baza dhe kjo ndarje ka për qëllim që t'i sistemojë korpuset e veprave sipas lëmenjve të caktuar.

Shkenca e letërsisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Letërsia gojore dhe e shkruar (artistike)[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjinitë letrare[redakto | redakto tekstin burimor]

Letërsia shqipe[redakto | redakto tekstin burimor]

Letërsia shqipe i ka rrënjet në lashtësi, gjë që vërtetohet nga folklori. Shkrimi i parë shqip është Formula e Pagëzimit.

Fjalët e urta popullore[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Fjalë të urta.

Fjalët e urta janë thënie të thukëta, të cilat bartin një mendim, konstatim apo gjykim të rrumbullakësuar. Ato janë rezultat i përvojave të gjata jetësore, që janë verifikuar shumë herë në rrethana të ndryshme jetësore.

Fjalët e urta popullore zakonisht përbëhen nga një fjali, e thjeshtë apo e përbërë, por ato mund të kenë edhe formë të reduktuar, eliptike.

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Sabri Hamiti Beqir Musliu Azem Shkreli Anton Pashku Bilal Xhaferri Dhori Qiriazi Dritëro Agolli Nasho Jorganqi Fatos Arapi Ismail Kadare Martin Camaj Jakov Xoxa Esad Mekuli Dhimitër Shuteriqi D. Vetmo MIGJENI Mitrush Kuteli Ernest Koliqi Lasgush Poradeci Fan Stilian Noli Faik Konica ASDRENI At Gjergj Fishta Ndre Mjeda Anton Zako Çajupi Zef Skiroi Sami Frashëri Naim Frashëri Zef Serembe Konstadin Kristoforidhi Gavril Dara i Riu Pashko Vasa Jani Vreto Dhimitër Kamarda Jeronim De Rada Naum Veqilharxhi Muhamet Çami - Kyçyku Nikolla Keta Jul Variboba Nezim Frakulla Pjetër Bogdani Frang Bardhi Lekë Matrënga Pjetër Budi Gjon Buzuku Marin Barleti

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]