Leviatani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Leviatan)

Leviatan duke iu referuar bibles, Leviatan (Anglisht:Leviathan,Hebraisht :לִוְיָתָן),është një përbindësh deti. Në demonologji Leviatani është një nga Shtatë Princat e Ferrit dhe rojtari i dyerve të tij.Emri i tij është kthyer në sinonim te fjalës përbindesh i madh deti.Në letërsi (përshëmbull Mobi Diku i Herman Mellvill) i referohet një balene të madhe, në Hebraishten moderne do të thotë thjesht balenë.

Figura e Leviatan ne Satanizem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke i u referuar librit Bibla Satanike të autorit Anton Szandor LaVey, Leviatani përfaqëson elementin e Ujit dhe drejtimin e Perëndimit. Elementi i Ujit ne Satanizëm është i lidhur me krijimin dhe jetën.Në Biblën Satanike Leviatan përshkruhet si një nga katër Princat e Kurorës së Ferrit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]