Liberalizmi shoqëror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liberalizmi Social (i njohur edhe si liberalizmi modern ose liberalizmi i barazisë) është një ideologji politike dhe një shumëllojshmëri e liberalizmi që kërkon një ekonomi të tregut dhe zgjerimin e të drejtave politike dhe civile , ndërsa gjithashtu duke besuar se roli legjitim i qeverisë përfshinë adresimin e çështjet sociale dhe ekonomike të tilla si varfëria, kujdesit shëndetësor dhe arsimit.[1]

Sipas liberalizmit social, e mira e komunitetit shihet si harmonike me lirinë e individit. Politikat e liberaleve social janë miratuar gjerësisht në shumë vende kapitaliste të botës, sidomos pas Luftës së dytë Botërore. Idetë e liberalëve social dhe të partive kanë tendencë të jenë të konsiderohen si qendër apo të qendrës së majtë. Social liberalët ose e shohin veten si socialdemokratët ose si zënë në rrugë mes socialdemokratët dhe liberalët klasikë.

Termi "sociale liberalizmi" është përdorur për të dalluar atë nga liberalizmi klasik, i cili dominohej politikisht dhe ekonomikisht menduar për disa vite deri social liberalizmi u degëzuar jashtë nga ajo, për rreth Depresionit të Madh.[13][14] Në politiken Amerikane përdorimit, termi "sociale liberalizmi" që përshkruan progresive qëndrime mbi socio-politike për çështje si aborti, martesën e të njëjtit seks ose kontrollin e armëve në krahasim me "sociale konservatorizmi". Social liberal në këtë kuptim mund të mbajë ose më shumë interventionist, "liberale" ose "konservatore" të pikëpamjeve mbi politikën fiskale.[2]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John Derbyshire (12 korrik 2010). "The origins of social liberalism". New Statesman. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 24 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ Chideya, Farai (2004). The Red and the Blue: A Divided America. Soft Skull. fq. 34. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)