Jump to content

Liberté, égalité, fraternité

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja zyrtare e Republikës Franceze e përdorur në dokumentet e qeverisë me sloganin " Liberté, égalité, fraternité "
Një poster propagandistik i vitit 1793 që përfaqëson Republikën e Parë Franceze me sloganin " Bashkimi dhe pandashmëria e Republikës. Liri, Barazi, Vëllazëri ose Vdekje ", së bashku me simbole të tilla si flamuj trengjyrësh, kapelja frigjiane dhe gjeli gallik

'Liberté, égalité, fraternité (shqiptimi frëngjisht[libɛʁte eɡalite fʁatɛʁnite]), frëngjisht për liri, barazi, vëllazëri" , [1] është motoja kombëtare e Francës dhe Republikës së Haitit, dhe është një shembull i një motoje trepalëshe . Edhe pse e gjen origjinën e saj në Revolucionin Francez, atëherë ajo ishte vetëm një moto ndër të tjera dhe nuk u institucionalizua deri në Republikën e Tretë në fund të shekullit të 19-të. [2] Debatet në lidhje me përputhshmërinë dhe renditjen e tre mandateve filluan në të njëjtën kohë me Revolucionin. Është gjithashtu motoja e lozhave masone, Grand Orient dhe Grande Loge de France .

  1. ^ "Liberty, Égalité, Fraternité". Embassy of France in the US. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2014. Marrë më 18 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ozouf, Mona (1997), "Liberté, égalité, fraternité stands for peace country and war", përmbledhur nga Nora, Pierre (red.), Lieux de Mémoire [Places of memory] (në frëngjisht), vëll. tome III, Quarto Gallimard, fq. 4353–89 (abridged translation, Realms of Memory, Columbia University Press, 1996–98).