LibreOffice Writer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
LibreOffice Writer
LibreOffice Writer 5.1 with Breeze toolbar icon set
ZhvilluesThe Document Foundation
Versioni i funditStampa:Latest stable software release/LibreOffice
Statusi i zhvillimitActive
Sistemi operativLinux, FreeBSD, Mac OS X and Microsoft Windows
Përdoret përWord processor
LicencaGNU LGPLv3[1]
Faqja zyrtarewww.libreoffice.org

Openoffice Writer është e lirë dhe nje burim i hapur word processor përbërëse e LibreOffice paketë software dhe është një pirun të OpenOffice.org Shkrimtar. Shkruesi është një word processor i ngjashëm me Microsoft Word dhe Corel e WordPerfect, me disa karakteristika identike.[2][3]

Openoffice Writer është lëshuar nën licensën GNU Lesser General public License v3.[4] Ashtu si me të gjithë suiten LibreOffice, shkruesi mund të përdoret në një shumëllojshmëri të platformave, duke përfshirë Linux, FreeBSD, Mac OS X dhe Microsoft Windows.

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkruesi është i aftë të hape dhe ruaje  dokumente në një numër të caktuar te formateve, duke përfshirë edhe Open Document Format 1.2 Zgjeruar (ODT i saj është paracaktuar si  format), Microsoft Words' DOC, DOCX, RTF , dhe XHTML.[5]

Shkruesi ofron një numër  karakteristikash, të tilla si përfshirja e një fjalë përfundimi qe eshte nje mekanizëm për të parashikuar të  shkruarit dhe aftësia për të eksportuar dokumentin ne formatin PDF.[5]

Karakteristikat përfshijnë:[6]

 • Modelet dhe stilet
 • Një drejtshkrim dhe gramatikë checker (Hunspell)[6][7]
 • Fjalen dhe karakterin e numëroni[8]
 • Mbështetje për autofilter për fletë: tani është e mundur për të vendosur autofilter në fletë pa perdorim manual të quajtur baza e të dhënave ne  vargjet e para për vendosjen e autofilter[9]
 • Metodat faqe-layout , duke përfshirë kuadër, kolona, dhe tabelat
 • Pranimin ose lidhja e grafikëVE, spreadsheets dhe objekte të tjera
 • Mjetet vizatimi te tipit built-in.
 • Java tekst bërë të zëvendësohet me amtare tekst pasqyrim të cilat në masë të madhe përmirëson lexueshmëri[9]
 • E preexisting Java dialogjet janë zëvendësuar me më të thjeshtë amtare kutitë e dialogut.
 • Mbështetje Ngjyra dhe vija stilet për kolonave dhe fusnotën linjat ndarës. Kjo është duke u përmirësuar pajtueshmërinë e LibreOffice me ODF[9]
 • Master dokumente të grupit të grumbullimit të dokumenteve në një dokument të vetëm
 • Ndryshuar ndjekja e gjatë ribotimi
 • Aftësinë për të importuar dhe të redaktoni PDF files.
 • Përmirësohet ndjeshëm file pajtueshmërinë kur kanë të bëjnë me Microsoft Word në krahasim me OpenOffice
 • Baza e të dhënave të integrimit, duke përfshirë një bibliografi të dhënave
 • Eksport në PDF, duke përfshirë shenjat e referimit
 • MailMerge[10]
 • Ekuacion editor (LibreOffice Matematikë)[11]
 • Scriptable dhe të Largëta të Kontrolluar nëpërmjet NJË API
 • Indeksimit
 • AutoCorrect
 • AutoComplete
 • Përzgjedhja e jo-të njëpasnjëshme artikuj në Shtoni Mode[12]

Lirimin e historisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versionet për Openoffice Writer të përfshijnë si në vijim:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Document Foundation (n.d.). "GNU LGPL License". Marrë më 21 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Elena Opris (8 janar 2014). "LibreOffice Writer Review". Softpedia. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Jon L. Jacobi (27 qershor 2013). "Review: LibreOffice 4 liberates you from Microsoft Office". IDG Consumer & SMB. Marrë më 7 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "LibreOffice License. Official website". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b The Document Foundation (n.d.). "Writer, a Word Processor for Every Kind of Document". Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2011. Marrë më 15 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "WriterHome" defined multiple times with different content
 6. ^ a b The Document Foundation (2012). "Chapter 1 – Introducing Writer" (PDF). Marrë më 1 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ The Document Foundation (2011). "Checking Spelling and Grammar". Marrë më 15 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "LibreOffice Release Notes 3.6". wiki.documentfoundation.org. Marrë më 26 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c The Document Foundation (n.d.). "3.4 New Features and Fixes". Marrë më 15 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ The Document Foundation (2013). "Chapter 11. Using Mail Merge. Form letters, mailing labels, and envelopes" (PDF). Marrë më 1 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ The Document Foundation (2012). "LibreOffice Version 3.5. Math Guide. Using The Equation Editor" (PDF). Marrë më 1 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "LibreOffice Writer". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ The Document Foundation (2011). "3.3 New Features and Fixes". Marrë më 1 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ The Document Foundation (2011). "3.4 New Features and Fixes". Marrë më 29 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d The Document Foundation, 3.5 New Features and Fixes, undated
 16. ^ "LibreOffice Release Notes 4.0". wiki.documentfoundation.org. Marrë më 5 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b "LibreOffice Release Notes 4.1". wiki.documentfoundation.org. Marrë më 5 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "LibreOffice Release Notes 4.3". wiki.documentfoundation.org. Marrë më 4 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "LibreOffice 4.4, the most beautiful LibreOffice ever". The Document Foundation. 29 janar 2015. Marrë më 6 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "LibreOffice 4.4 Release Notes". LibreOffice Wiki. Marrë më 6 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "LibreOffice 5.0 Release Notes". The Document Foundation. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Italo Vignoli (5 gusht 2015). "LibreOffice 5.0 stands out from the office suite crowd". The Document Foundation. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Italo Vignoli (10 shkurt 2016). "The Document Foundation annouces LibreOffice 5.1". The Document Foundation. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "LibreOffice 5.1 Release Notes". The Document Foundation. Marrë më 30 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)