Jump to content

Libri i Zi i Komunizmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Black Book of Communism
AutorStéphane Courtois (red.)
Nicolas Werth
Jean-Louis Panné
Andrzej Paczkowski
Karel Bartosek
Jean-Louis Margolin
Ehrhart Neubert*
Joachim Gauck*
(*botimi gjerman)
Titulli origjinalLe Livre noir du communisme
ShtetiFrancë
TemaKomunizmi,
Totalitarizmi
ZhanriHistori politike, Histori
BotoiHarvard University Press
Faqe912
ISBNISBN 978-0-674-07608-2

The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression (Libri i zi i komunizmit) është një libër i shkruar nga disa akademikë europianë dhe i redaktuar nga Stéphane Courtois.[1] Libri dokumenton hitorinë e shtypjeve politike dhe civile nga shtetet komuniste, përfshirë gjenocidet, ekzekutimet e njerëzve, deportimet, dhe uritë e tejzgjatura mes popullatës.

Libri u botua për herë të parë në vitin 1977 në Francë nën titullin Le Livre noir du communisme: Crimes, terreur, répression nga Éditions Robert Laffont.

Në SHBA libri botohet nga Harvard University Press.[2] Edicioni gjerman, botuar nga Piper Verlag, përfshin një kapitull të shkruar nga Joachim Gauck, i cili mëpastaj u bë edhe President i Gjermanisë.

Vlerësimi i numrit të viktimave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në seksionin hyrës, redaktori Stéphane Courtois pohon se "...regjimet komuniste... i kthyen krimet masive në një sistem qeverisje të plotë".[3] Ai tregon se totali i vdekjeve në shtetet komuniste arrin në një total prej 94 milion individësh.[4] Numri i viktimave sipas shteteve është ky:

Krahasimi mes komunizmit dhe nacional-socializmit gjerman (nazizmit)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Courtois i konsideron komunizmin dhe Nazizmin si dy sisteme totalitare vetëm lehtësisht të ndryshme, duke dalluar mes tyre analogji të shumta.Ai pohon se regjimet komuniste kanë vrarës "rreth 100 milionë njerëz në kontrast me rreth 25 milionë viktimat e nazistëve".[5] Courtois pohon se metodat e shfarosjes në masë që u përdorën nga Gjermania naziste u adoptuan nga metodat sovjetike komuniste. Si shembull ai citon zyrtarin nazist Rudolf Höss  që organizoi kampin e vdekjes në Auschwitz.

Si sistemi komunist ashtu edhe sistemi nacional-socialist (nazist) e konsideronin "një pjesë të njerëzimit të padenjë për të ekzistuar. Diferenca është se modeli komunist bazohet në një sistem klasash, modeli nazist mbi racën dhe territorin."[5]

Referime dhe shënime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Stéphane Courtois is a director of research at the Centre national de la recherche scientifique (CNRS).
  2. ^ Ronit Lenṭin, Mike Dennis, Eva Kolinsky (2003). Representing the Shoah for the Twenty-first Century. Berghahn Books. fq. 217. ISBN 1-57181-802-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ Werth et al. Margolin, fq. 2.
  4. ^ a b Werth et al. Margolin, fq. 4.
  5. ^ a b Werth et al. Margolin, fq. 15.

Lexime të mëtejshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Werth, Nicolas; Panné, Jean-Louis; Paczkowski, Andrzej; Bartosek, Karel; Margolin, Jean-Louis (October 1999), Courtois, Stéphane, ed., The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression, Harvard University Press, pp. 92–97; 116–21, ISBN 978-0-674-07608-2 , hardcover, 858 pp.
  • Anne Applebaum, foreword, Paul Hollander, introduction and editor, From the Gulag to the Killing Fields: Personal Accounts of Political Violence And Repression in Communist Studies, Intercollegiate Studies Institute (April 17, 2006), hardcover, 760 pp., ISBN 1-932236-78-3.
  • Yang Jisheng, Tombstone: The Great Chinese Famine, 1958-1962, Farrar, Straus and Giroux (October 30, 2012), hardcover, 656 pages, ISBN 0-374-27793-1, ISBN 978-0-374-27793-2

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]