Jump to content

Licio Gelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gelli në rrobat masonike

Licio Gelli (Shqiptim italian: [ˈlitʃo ˈdʒɛlli]; 21 prill 1919 – 15 dhjetor 2015) ishte një financues italian, fashist dhe oficer ndërlidhës midis qeverisë italiane dhe Gjermanisë naziste,[1] i njohur për rolin e tij në skandalin Banco Ambrosiano. Ai u zbulua në vitin 1981 si Mjeshtër i Nderuar i shtëpizës klandestine Propaganda Due (P2). Ai kishte lidhje me bombardimin e stacionit hekurudhorBolonja, e cila vrau 85 persona.[2][3]

Gjatë viteve 1930, Gelli doli vullnetar për forcat e ekspeditës së Këmishat e zeza të dërguar nga Mussolini në mbështetje të rebelimit të Francisco FrancoLuftën civile spanjolle.[4] Mori pjesë në Republikën Sociale Italiane me Giorgio Almirante, themelues i lëvizjes sociale neofashiste Italiane (MSI).[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Licio Gelli, financier - obituary Grandmaster of Italy's notorious P2 masonic lodge who was implicated in some of Italy's biggest post-war political and financial scandals". Telegraph.co.uk. The Telegraph. Marrë më 4 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Italian Bank Scam Fugitive Surrenders in Switzerland", Philadelphia Daily News, 21 shtator 1987
  3. ^ "Gelli, Fugitive Italian Financier, Gives Himself Up in Switzerland," The Philadelphia Inquirer, September 22, 1987
  4. ^ "The Suitcase Scandalo". Newsweek. 1981-06-08. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Giustizia, tv, ordine pubblico è finita proprio come dicevo io". La Repubblica (në italisht). 28 shtator 2003.
  6. ^ "n.a.". Associated Press. 1982-09-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)