Liqeni Peyto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 51°43′37″V 116°31′19″P / 51.72694°V 116.52194°P / 51.72694; -116.52194

Pamje e liqenit

Liqeni Peyto(shq:Pejto) është një liqen në krahinën e Albertës, në Kanada. Gjendet në Parkun kombëtar të Banffit dhe në Shkëmbinjtë Kanadezë rreth 40 km në veri të qytetit Banff, është lehtësisht e mundur të arritet në liqen përmes rrugës Icefields Parkway.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i Liqenit Peyto i është dhënë në nderë të Ebenezer William Peyto ishte një trapper dhe udhëzues i rajonit.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni u formua në një luginë të quajtur Waputik Range, në mes të Caldron Peak, Peyto Peak dhe Mont Jimmy Simpson, në një lartësi afër 1880 metra.

  • Lloji Akullnajorë
  • Sipërfaqja 5,3 km2
  • Gjatësia 2,8 km
  • Gjerësia 800 m
  • Sipërfaqja lartësore 1,880 m

Në verë, shkrirja e akullnajave dhe konkluzioni i tij, dhe kontributi i rëndësishëm i grimcave minerale në pezullimin, i japin ujit të liqenit një ngjyrë të kaltërt madhështore.

Liqeni ushqehet nga ujërat e Peyto Creek, i cili mbledh ujin nga Liqeni Caldron dhe Akullnaja Peyto (një pjesë të fushës akullnajore Wapta), dhe derdhet në lumin Mistaya.[2]

Liqeni Peyto është një nga liqenet i cili mund të jetë i shërbyeshëm nëpërmjet rrugës Icefields Parkway, në parqet kombëtare Banff dhe Jasper.

Nga Bow Summit, nga pika më e lartë e Icefields Parkway shihet pamja më e bukur e liqenit.[3]

Panoramë mbi liqen

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Parku kombëtar Banff". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 29 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ MISTAYA CANYON and PEYTO LAKE: Banff National Park, Alberta, Canada: ALONG THE ICEFIELD PARKWAY
  3. ^ "Peyto Lake, The Canadian Rockies". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 prill 2008. Marrë më 29 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burime të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]