Liqeni i Mavrovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Mavrovës
Мавровско Езеро
20090714 Mavrovo panoramic summer.jpg
Liqeni i Mavrovës
Vendi Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
Koordinatat 41°42′V 20°46′L / 41.700°V 20.767°L / 41.700; 20.767Koordinatat: 41°42′V 20°46′L / 41.700°V 20.767°L / 41.700; 20.767

Liqeni i Mavrovës (maqedonisht: Мавровско Езеро/Mavrovsko ezero) ndodhet në rajonin e Mavrovës (emëruar pas fshatit Mavrovë), në komunën e Mavrovës dhe RadostushësRepublikës së Maqedonisë, më pak se 100 km nga Shkupi. Deri në vitin 1947 në vendin e liqenit artificial të sotëm ishte lugina e Mavrovës përmes të cilit rrjedh lumi Mavrovë. Pastaj lumi në dalje të luginës e mbylli rrugën drejt lumit Radikës me një digë të madhe prej dheu. Kështu lugina filloi të mbushej me ujë dhe në vend të saj u krijua liqeni i Mavrovës. I bollshëm me peshkun troftë, liqeni i Mavrovës përdoret për aktivitete rekreative si noti, shëtitje me varkë dhe peshkim gjatë verës. Një pikë tjetër interesash është kisha gjysmë e zhytur në liqen. Liqeni ndodhet brenda Parku kombëtar i Mavrovës dhe përmban kanione të thella, majat me borë dhe liqenet e vogla që kombinohen me pyje të dendura dhe bollëk me kafshë të egra të ndryshme. Mavrovë është një nga zonat turistike kryesore në Maqedoni së bashku me Ohrin, Prespën, Dojranin, Kodra e Diellit (Malet e Sharrit), Pelister dhe Krushevë.