Lista e universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lista e Universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar sipas rendit alfabetik të emrave zyrtarë në gjuhën amtare të institucioneve të listuara.

Universitete publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holli Aston Webb në Universitetin e Birmingham
Kapela e Kolegjit Mbretëror të Universitetit të Kembrixhit, ndërtuar midis viteve 1441 dhe 1515
Kështjella e Durhamit, në pronësi të Universitetit të Durhamit
Oborri i brendshëm i Kolegjit të Vjetër të Universitetit të Edinburgut
Kolegji Perandorak Londër
Universiteti i Lidsit
Senati i Universitetit të Londrës
Biblioteka e Kolegjit të Mbretit në Londër
Godina qendrore e Royal Holloway
Kolegji Universitar i Londrës
Radcliffe Camera, Universiteti i Oksfordit
Oborri i Kolegjit të Shën Salvatorit, Universiteti i Shën Andreut
Universiteti i Strathclyde
Universiteti i Ulsterit, në Belfast
 • Universiteti i Aberdinit
 • Universiteti Abertay
 • Universiteti Aberystwyth
 • Universiteti Anglia Ruskin
 • Universiteti i Arteve i Bournemouth
 • Universiteti i Arteve Londër
 • Universiteti Aston
 • Universiteti Bangor
 • Universiteti i Bathit
 • Universiteti Bath Spa
 • Universiteti i Bedfordshire
 • Universiteti i Birminghamit
 • Universiteti Birmingham City
 • Kolegji Universitar Birmingham
 • Universiteti Peshkopi Grosseteste
 • Qendra Universitetare e Kolegjit Blackburn
 • Universiteti i Boltonit
 • Universiteti Bournemouth
 • Universiteti i Bredfordit
 • Universiteti i Brightonit
 • Universiteti i Bristolit
 • Universiteti Brunel
 • Universiteti i Ri i Buckinghamshire
 • Universiteti i Kembrixhit
 • Universiteti Canterbury Christ Church
 • Universiteti i Kardifit
 • Universiteti Metropolitan i Kardifit (UWIC)
 • Universiteti i Lancashire Qendror
 • Universiteti i Chesterit
 • Universiteti i Chichesterit
 • City University Londër
 • Universiteti i Koventrit
 • Universiteti i Kranfieldit
 • Universiteti për Artet Kreative
 • Universiteti i Cumbrias
 • Universiteti De Montfort
 • Universiteti i Derbit
 • Universiteti i Dandit
 • Universiteti i Durhamit
 • Universiteti i Anglisë Lindore
 • Universiteti i Londrës Lindore
 • Universiteti Edge Hill
 • Universiteti i Edinburgut
 • Universiteti Napier, Edinburg
 • Universiteti i Eseksit
 • Universitetin e Ekseterit
 • Universiteti Falmouth
 • Universiteti i Glasgout
 • Universiteti Glasgow Caledonian
 • Universiteti i Gloucestershire
 • Universiteti i Greenwichit
 • Universiteti Glyndŵr
 • Universiteti Harper Adams
 • Universiteti Heriot-Watt, Edinburg
 • Universiteti i Hertfordshire
 • Universiteti i Malësisë & Ishujve Skocezë
 • Universiteti i Huddersfield
 • Universiteti i Hullit
 • Kolegji Perandorak Londër
 • Universiteti i Risive Ndërkombëtare
 • Universiteti Keele
 • Universiteti i Kentit
 • Universiteti i Kingstonit
 • Universiteti i Lankasterit
 • Universiteti i Ligjit
 • Universiteti i Lidsit
 • Universiteti Leeds Beckett
 • Universiteti Leeds Trinity
 • Universiteti i Leicesterit
 • Universiteti i Lincolnit
 • Universiteti i Liverpulit
 • Universiteti Liverpool Hope
 • Universiteti John Moores, Liverpul
 • Universiteti i Londrës
  • Birkbeck, Universiteti i Londrës
  • Shkolla Qendrore Mbretërore për të Folurën dhe Dramën
  • Instituti i Arteve Courtauld
  • Goldsmiths, Universiteti i Londrës
  • Kolegji Heythrop
  • Instituti për Kërkime mbi Cancerin
  • Kolegji i Mbretit, Londër
  • Shkolla Londineze e Biznesit (LBS)
  • Shkolla Londineze e Ekonomisë dhe Shkencave Politike (LSE)
  • Shkolla Londineze e Hygjenës dhe Mjekësisë Tropikale
  • Queen Mary, Universiteti i Londrës
  • Akademia Mbretërore e Muzikës
  • Royal Holloway, Universiteti i Londrës
  • Kolegji Mbretëror Veterinar
  • St George's, Universiteti i Londrës
  • Shkolla e Studimeve të Avancuara
  • Shkolla e Studimeve Orientale dhe Afrikane (SOAS)
  • Kolegji Universitar i Londrës (UCL)
 • Universiteti Metropolitan i Londrës
 • Universiteti London South Bank
 • Universiteti Loughborough
 • Universiteti i Mançesterit
 • Universiteti Metropolitan i Mançesterit
 • Universiteti i Middleseksit
 • Universiteti i Newcastle
 • Universiteti Newman
 • Universiteti i  Northampton
 • Universiteti Northumbria
 • Universiteti i Arteve Norwich
 • Universiteti i Nottinghamit
 • Universiteti Nottingham Trent
 • Universiteti i Hapur
 • Universiteti i Oksfordit
 • Universiteti Oxford Brookes
 • Universiteti i Plymouth
 • Universiteti i Portsmouth
 • Universiteti i Mbretëreshës në Belfast
 • Universiteti Queen Margaret, Edinburg
 • Universiteti i Reading
 • Universiteti i Regjentit, London
 • Universiteti Robert Gordon
 • Universiteti Roehampton
 • Universiteti Mbretëror Bujqësor
 • Kolegji Mbretëror i Arteve në Londër
 • Universiteti i Shën Andreut
 • Universiteti i Shën Markut dhe Shën Gjonit, Plymouth
 • Universiteti i Shën Marisë, Twickenham 
 • Universiteti i Salfordit
 • Universiteti Sheffieldit
 • Universiteti Sheffield Hallam
 • Universiteti i Southampton
 • Universiteti Southampton Solent
 • Universiteti i Uellsi Jugor
 • Universiteti iStaffordshire
 • Universiteti i Stirlingut
 • Universiteti i Strathclyde
 • Universiteti i Sunderland
 • Universiteti i Surrey
 • Universiteti i Susseksit
 • Universiteti Swansea
 • Universiteti Teesside University
 • Universiteti i Ulsterit
 • Universiteti i Uellsit
 • Universiteti i Uaruikut
 • Universiteti i Londrës Perëndimore
 • Universiteti i Uestminsterit
 • Universiteti i Anglisë Perëndimore
 • Universiteti i Skocisë Perëndimore
 • Universiteti i Uinçesterit
 • Universiteti i Uolverhamptonit
 • Universiteti i Uorcesterit
 • Universiteti i Jorkut
 • Universiteti York St John

Universitete private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Momentalisht, pesë universitete private fitimprurëse janë të liçensuara për të lëshuar Diploma në Mbretërinë e Bashkuar:[1][2][3]

 • Universiteti i Bukinghamit
 • Universiteti BPP,
 • Universiteti i Regjentëve, Londër
 • Universiteti i Ligjit
 • Universiteti Arden

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The University Debate: What the Ivy League can teach Britain". London: The Independent. 16 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2011. Marrë më 3 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "For-profit college gains full university status". BBC News. 8 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "For-profit RDI granted university status". Times Higher Education. 5 gusht 2015. Marrë më 16 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)