Litra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një litra nga Sicilia, rreth vitit 430 p.e.sonë.

Një litra (shumës: litrae; greqishtja e lashtë: λίτρα) është një monedhë e vogël argjendi (ose njësi matëse për metalet e tjera të çmuara) e përdorur në kolonitë e Greqisë së Lashtë në përgjithësi dhe veçanërishtë në Sicili. Si monedhë, litra ishte e barasvlershme në vlerë me atë të obol-it[1] dhe peshonte sa një e treta e një libre (libra) romake, d.m.th. 109.15 gram (3.850 oz).[2] Në argjend, monedha peshonte 0.87 gram (0.031 oz) dhe ishte e barabartë me një të pestën e një drahmeje (drachma).

Në shekullin e III-të, në Dhiatën e Re apokrifike, teksti i njohur si Veprat e Tomasit, Jezusi shet Tomasin te një tregtarë Indian  "për tre litrae argjendi të pastampuara".[3]

Talmud, litra është një njësi matëse, ekuivalente e 60  shekeleve (para izraelite), me peshë 354 gram (12.5 oz).[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ William Smith, red. (1845). A Dictionary of Greek and Roman Antiquities (bot. 3rd American)). New York: Harper & Brothers. f. 594. Marrë më 25 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stumpf, Gerd. "Litra". Brill's New Pauly. Marrë më 25 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)(subscription required)(kërkohet abonim)
  3. ^ "The Acts of Thomas". Gnostic Scriptures and Fragments. Gnostic Society Library. Marrë më 25 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ettinger, Yair (9 shtator 2011). "'Torah archaeology' sheds light on ancient Talmudic dispute". Haaretz. Marrë më 9 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)