Long Road out of Eden (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Long Road Out of Eden
Long Road Out of Eden kopertina
Studio album nga Eagles
Lëshuar më 30 dhjetor, 2007
Inçizuar më 2001 – 2007
Zhanri Country rock, soft rock
Zgjatja 90:53
Gjuha anglisht
Label Eagles Recording Company II, Lost Highway
Producent(e) Eagles, Steuart Smith, Richard F.W. Davis, Scott Crago, Bill Szymczyk
Review
The Very Best of the Eagles
(2003)
Long Road out of Eden
(2007)

Long Road out of Eden është studio album i shtatë nga rock bandi amerikan , Eagles, të lëshuar në vitin 2007 në Lost Highway Records . Gati gjashtë vjet në prodhim,Long Road out of Eden është studio albumi i parë nga Eagles qysh prej viti 1979.

Ky album ka prodhuar dy këngë për bandën në listat e Hot Country Songs : me kapak (cover) nga J.D. Souther këngët "How Long", dhe "Busy Being Fabulous", të cilat ishin të dyja në Top 30 hitet në listat e vendit , si dhe Top 20 hitet në listat e Hot Adult Contemporary Tracks.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disku i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "No More Walks in the Wood" (Don Henley, Steuart Smith, John Hollander) - 2:00
 2. "How Long" (J. D. Souther) - 3:13
 3. "Busy Being Fabulous" (Don Henley, Glenn Frey) - 4:19
 4. "What Do I Do with My Heart" (Henley, Frey) - 3:54
 5. "Guilty of the Crime" (Frankie Miller, Jerry Lynn Williams) - 3:43
 6. "I Don't Want To Hear Any More" (Paul Carrack) - 4:21
 7. "Waiting in the Weeds" (Henley, Smith) - 7:45
 8. "No More Cloudy Days" (Frey) - 4:02
 9. "Fast Company" (Henley, Frey) - 4:00
 10. "Do Something" (Henley, Smith, Timothy B. Schmit) - 5:12
 11. "You Are Not Alone" (Frey) - 2:22

Disku i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Long Road out of Eden" (Henley, Frey, Schmit) - 10:17
 2. "I Dreamed There Was No War" (Frey) - 1:38
 3. "Somebody" (Jack Tempchin, John Brannen) - 4:09
 4. "Frail Grasp on the Big Picture" (Henley, Frey) - 5:46
 5. "Last Good Time in Town" (Joe Walsh) - 7:07
 6. "I Love to Watch a Woman Dance" (Larry John McNally) - 3:16
 7. "Business as Usual" (Henley, Smith) - 5:31
 8. "Center of the Universe" (Henley, Frey, Smith) - 3:42
 9. "It's Your World Now" (Frey, Tempchin) - 4:22

1.na kane care koken e karit kto gjera vk fare kshu....

Këngët e shpërblyera në “Deluxe Collector's Edition“[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Hole in the World" (Don Henley, Glenn Frey) – 4:13*
 2. "Please Come Home for Christmas" (Charles Mose Brown, Gene C. Redd) – 2:58


Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të shënuara në listën e broshurës të CD-së.[1]

Eagles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikant shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orchestrations by Richard F.W. Davis and Glenn Frey.

Horns arranged by Greg Smith and Don Henley.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Listat e rënditjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chart (2007) Pozicionet
e larta
Kualifikimet Shitjet
Australia ARIA Chart[2][3][4] 1 3× Platin 210,000+
Austria Media Control Album Chart[5] 2 Platin 20,000+
Belgium IFPI Album Chart[6] 8 Artë 15,000
Denmark IFPI Albums Chart[7] 2 Platin 30,000
Finland GLF Album Chart[8] 6 16.000
France SNEP Album Chart[9] 9
Germany Media Control Album Chart[6] 2 Platin 200,000
Greece IFPI Album International Chart[10] 1 Artë 10,000
Hong Kong Album Chart[11] 1
India Album Chart[11] 1
Ireland IRMA Album Chart[6] 4 Platin 15,000
Italy FIMI Album Chart[12] 4
Japan Oricon Albums Chart[13][14] 7 83,132
Korea Hanteo Album Chart[15] 9 2,597[16]
Malaysia Album Chart[11] 1
Netherlands MegaCharts Album Chart[17] 1
New Zealand RIANZ Album Chart[18] 1 2× Platin 30,000
Norway IFPI Album Chart[6] 1
Russia RASC Album Sales Chart[19] 1
Singapore Album Chart[11] 1
Spain PROMUSICAE Album Chart[20] 13
Sweden GLF Album Chart[6] 2 Platin 40,000
Switzerland Media Control Album Chart[21] 2 Artë 15,000
Thailand Album Chart[11] 1
UK Albums Chart[22][11][23] 1 2× Platin 800,000+
U.S. Billboard 200[24][25][11] 1 7× Platin 7,500,000+
U.S. Billboard Top Country Albums[26] 1
U.S. Billboard European Top 100 Albums[27] 1

Singles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Lista Pozicione
të arta
2005 "No More Cloudy Days" U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks 3
2007 "How Long" U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks[28] 7
2007 "How Long" U.S. Billboard Hot Country Songs[29] 23
2007 "How Long" U.S. Billboard Mainstream Rock Tracks 38
2008 "Busy Being Fabulous" U.S. Billboard Hot Country Songs 28
2008 "Busy Being Fabulous" U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks 13
2008 "What Do I Do With My Heart" U.S. Billboard Hot Adult Contemporary Tracks 23

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fitues Kategoria Çmimi
2008 Long Road out of Eden Best International Rock Album Fonogram – Hungarian Music Awards
2008 "How Long" Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal Grammy Awards
2009 "I Dreamed There Was No War" Best Pop Instrumental Performance Grammy Awards

Nominimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Nominimi Kategoria Çmimi
2008 Long Road out of Eden Best International Album BRIT Awards
2008 Eagles Best International Group BRIT Awards
2008 "How Long" Wide Open Country Video of the Year CMT Music Awards
2008 Eagles Vocal Group of the Year Academy of Country Music
2008 "Waiting In The Weeds" Grammy Nomination For Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals Grammys

Tour[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Long Road out of Eden Tour

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stampa:Cite album-notes
 2. ^ Top 50 Albums Chart, ARIA Charts
 3. ^ Eagles 'Long Road' Goes Gold In One Week Arkivuar 29 dhjetor 2007 tek Wayback Machine, Undercover, December 24, 2007
 4. ^ Timbaland Ousts Eagles In Final Chart of 2008 Arkivuar 1 janar 2008 tek Wayback Machine, Undercover, December 31, 2007
 5. ^ Eagles / Long Road out of Eden Arkivuar 19 maj 2011 tek Wayback Machine, OE3 Austria
 6. ^ a b c d e Eagles - Long Road out of Eden AChart. Retrieved November 7, 2007
 7. ^ Album - Top 40, Uge 44 - 2007[lidhje e vdekur], Hitlisten, Retrieved November 10, 2007
 8. ^ Eagles - Long Road out of Eden Arkivuar 14 nëntor 2007 tek Wayback Machine, Finnish Albums Chart
 9. ^ Eagles - Long Road out of Eden, France Album Chart
 10. ^ Eagles - Long Road out of Eden Arkivuar 12 nëntor 2012 tek webcite, Greek Albums Chart
 11. ^ a b c d e f g Eagles Long Road out of Eden Certified Triple Platinum, Business Wire, December 12, 2007
 12. ^ Italian Album Chart, FIMI, Retrieved November 25, 2007
 13. ^ Eagles original album makes a remarkable comeback to Top 10 in the longest interval in Japanese history, Japan's Oricon Style, November 6, 2007
 14. ^ "Japanese Sales". Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2012. Marrë më 8 korrik 2009. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Korean Album Chart
 16. ^ "무제 문서". Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2008. Marrë më 8 korrik 2009. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Eagles - Long Road out of Eden, Dutch Album Chart
 18. ^ Top 40 Albums Chart #1589 Monday 5 November 2007 Arkivuar 21 qershor 2007 tek webcite, RIANZ, Retrieved November 8, 2007
 19. ^ [1] Arkivuar 13 nëntor 2007 tek Wayback Machine, Sales Leaders in Russia
 20. ^ Lista Promusicae Arkivuar 2 shkurt 2013 tek webcite, los40.com, Retrieved November 7, 2007
 21. ^ Eagles - Long Road out of Eden (Album), The Official Swiss Charts
 22. ^ Eagles - Long Road out of Eden Arkivuar 22 dhjetor 2007 tek Wayback Machine, The Official UK Charts Company
 23. ^ Eagles World Tour Debut, The O2
 24. ^ Revised Chart Policy Lands Eagles At No. 1 Arkivuar 26 janar 2010 tek Wayback Machine, Billboard, November 6, 2007
 25. ^ Jay-Z Leapfrogs Eagles, Britney For No. 1 Debut Arkivuar 5 qershor 2011 tek Wayback Machine, Billboard, November 14, 2007
 26. ^ Billboard Top Country Albums Arkivuar 23 maj 2009 tek Wayback Machine, Billboard, November 6, 2007
 27. ^ Billboard European Top 100 Albums Arkivuar 13 tetor 2011 tek Wayback Machine, Billboard, November 6, 2007
 28. ^ Eagles Artist Chart History, Billboard
 29. ^ Hot Country Songs: How Long, Billboard

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]